Politika

Mutlu: ‘Gerçekten de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en borçlu belediyedir’

Mutlu: ‘Gerçekten de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en borçlu belediyedir’Mutlu; “Daha seçim yeni olmuş bir yıl bile olmadan neden sürekli laf yarışı içerisine giriliyor. Sürekli bir kavga ortamında süren bir süreç görüyoruz. Bu süreç milletimize fayda sağlamaz” dedi. detaylar saydam haberimizde…

Mutlu: ‘Gerçekten de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en borçlu belediyedir’

SP İl Başkanı Zafer Mutlu, “Kocaeli de İzmit ilçemiz 15 yıl sonra Ak Parti dışında bir siyasi parti tarafından yönetiliyor. Bir bakıyorsunuz ki sanki başka belediye yokmuş gibi sürekli İzmit Belediyesi konuşuluyor. Bu panik neden” dedi

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Zafer Mutlu partisinin il binasında düzenlediği basın açıklamasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Mutlu açıklamasında; “Yaklaşık 3 ay önce göreve başladım. Başlar başlamaz teşkilat çalışmalarımıza ağırlık verdik. Bir kongre sürecindeyiz. SP son yerel seçimlerde almış olduğu oy oranı, özellikle Kocaeli de 2 ilçe de yarışa ortak olması SP’nin Kocaeli de ne kadar etkin bir güç olduğunu göstermiştir. Bundan sonraki süreçte de inşallah daha etkin şekilde var olacağız. Geçtiğimiz haftalarda en önemli polemiklerden bir tanesi CHP milletvekilleri ile büyükşehir belediye başkanı arasında gerçekleşti. Konu borçlar olmuştu. Gerçekten de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en borçlu belediyedir. Tabi konu buraya gelince AK Partili büyükşehir belediye başkanı hemen topu Yuvacık Barajı’na atarak konuyu değiştirmeye çalışmıştır. Tamam diyelim ki borç yükü fazla, peki Osman Gazi Köprüsü, yapılan şehir hastaneleri vs. borç yükü ne olacak” ifadelerini kullandı.

“Bu panik neden?”

“Bu anlamda iki partinin de temsilcilerinin birbirinden farkı olmadığını söylüyoruz” diyen Mutlu, “Birisi Yuvacık gibi bir yük bırakmış, diğeri devletin uzun süre boynunda duracak olan köprüleri ve şehir hastanelerini bırakmıştır. Diğer bir husus olan İzmit Belediyesi ile ilgili polemikler yaşanıyor. Kocaeli de 15 yıl sonra AK Parti dışında bir siyasi parti tarafından yönetiliyor. Bir bakıyorsunuz ki sanki başka belediye yokmuş gibi sürekli İzmit Belediyesi konuşuluyor. Bu panik neden? Daha seçim yeni olmuş bir yıl bile olmadan neden sürekli laf yarışı içerisine giriliyor. Sürekli bir kavga ortamında süren bir süreç görüyoruz. Bu süreç milletimize fayda sağlamaz. Bakıyorsunuz mesela tuvaletler ücretsiz oluyor. Bu güzel bir şeydir. Rekabet ortamının oluşması vatandaş için iyi olacaktır. Baktığınızda aynı şey düğün salonlarında var. Bu gerçekten faydalı bir çalışmadır. Bunlara karşı AK Partililerin yapması gereken diğer belediyelerde ve Antikkapı A.Ş’ye bağlı yerlerde bütçenin daha piyasaya uygun bir şekilde getirmesi gerekir” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

“Kişiye özel rant kokan projelerin engellenmesi gerekiyor”

Sözlerini sürdüren Mutlu, “Her icraat eleştirilerek değil, onun karşısında daha iyi bir adım atılarak hareket edilmesini bekliyoruz. Bugüne kadar şehrimizi yöneten AK Parti adeta ticari bir müessese gibi çalışarak müteahhitlik, düğün salonu işletmeciliği gibi işler yapmıştır. AK Parti belediyeleri sosyal belediyecilik açısından daha önemli adımlar atmalıdır. MİA Projesi yılan hikayesine dönmüş durumdadır. Şehrin geleceğini planlayan böyle projelerin ortak akıl ve geniş bir istişareyle gerçekleştirilmelidir. Aceleyle bu planlar belediye meclisinde onaylandı. Buralarda olan vatandaşlarımız projeden memnun olmadılar ve idari mahkemeye başvurdular ve yürütme durdu. Sonra 2016 yılında bir anda Real arazisinin de bu projeye dahil olması konuşuldu. Kişiye özel rant kokan projelerin engellenmesi gerekiyor. Proje yeniden gündeme geldi. Bu konuda bizim ciddi kaygılarımız var. İzmit Körfezi’nde çok katlı binalara yer verilmesi ciddi maliyet ve deprem anlamında ciddi riskler oluşturuyor. Bu projenin yeniden bir alternatif oluşturularak şehrin Kuzey Doğu’suna doğru kayması gerektiğini ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“üniversite detaylı bir araştırma yapmalı”

Mutlu, sözlerinin sonunda şunları söyledi: “İşsizliğin geldiği durum ortadadır. Şehrimizde son 19 günde 105 intihar vakasının yaşanması çok üzücü bir durum. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu insanların içerisinde toplumun her kesiminden insan var. Bu vakalar ile ilgili il sağlık müdürlüğü, üniversite detaylı bir araştırma yapmalı ve kamuoyuna bir raporla açıklamalıdır. Cedit Mahallesi ile ilgili bu şehirde yaşayan insanlar olarak yöneticilerden ortak bir çalışma bekliyoruz. Birbirlerine laf atmalarını beklemiyoruz. Bir taraf bütçenin yeterli olmadığını söylüyor, diğer taraf biz yaparız diyor. Buyurun birlikte yapalım denildiğinde yan çiziliyor. Şehrimiz için hep birlikte el ele, destekçi kuruluşlar ile birlikte şehrimizin merkezi İzmit’te Cedit Mahallesi’nde hala bir kazma vurulmuş olmaması kabul edilebilir değildir. Bu konuda tüm siyasi partileri ve belediye başkanlarını ortak çalışmaya davet ediyorum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu