Politika

Sezai Temelli Tunceli kongresinde yine erken seçim çağrısı yaptı

Sezai Temelli Tunceli kongresinde yine erken seçim çağrısı yaptıHDP Tunceli İl Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, demokratik bir Türkiye için erken seçim çağrısını yineledi. detaylar saydam haberimizde…

Sezai Temelli Tunceli kongresinde yine erken seçim çağrısı yaptı

Temelli, “Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti inşa edene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

HDP’nin Tunceli örgütü kongresinde konuşan Temelli, Dersim’in tüm dünyaya örnek olabilecek bir yer olduğunu söyleyerek; “Dersim tekçi ve faşist anlayışa karşı yüzyıllardır direniyor. Dersim direnmeyi bir yaşam biçimi haline getirdi. Dersim deyince karşımıza savaş platosu çıkıyor. Dayatmaya çalıştıkları senaryo budur. Bizde bu senaryoyu parçalayıp, yırtıp atarız. Bu anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir. 1937-38 katliam ve sürgünler günümüzde sürüyor. Bu iktidar tarihi tekerrür etmenin peşinde” diye konuştu.

“Cumhuriyet bir arada yaşama iradesidir”

“Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti inşa edene kadar mücadele edeceğiz” diyen Temelli, demokratik cumhuriyetin bir arada yaşama iradesi olduğunu söyledi. Temelli, ülkenin tüm sorunlarına cevap olabilecek demokratik anayasanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Kürt sorunu küresel bir meseledir”

Son günlerde Alevilere yönelik saldırılar ve iktidarın bu soruna yaklaşımını eleştiren Temelli şöyle konuştu: “İktidar yapılan işaretlemelere tepki gösteriyor. Yine şov peşinde, bunu yapanlar cezalandırılacakmış. Bunu yapanları cezalandırmak Alevi sorununu çözmez. Alevi sorunu siyasetle çözülmesi gerekiyor. Ancak Alevileri yok sayan bir zihniyet var karşımızda. 17 yıldır hiçbir sorunu çözmediği gibi bu sorunları da büyütüyor. Yine en büyük sorunlardan biri Kürt sorunudur. Kürt sorunun çözümünü nerden geçtiğini defalarca daha önce söyledik. Kürt sorunu küresel bir meseledir. Çözümü de İmralı Adası’nda. Gelin hep birlikte demokratik çözüm için bir yol açalım.”

“İktidarı tarihin çöplüğüne süpürene kadar bize durmak yok”

“Bu iktidardan kurtulma zamanıdır” diyen HDP Eş Genel Başkanı Temelli şöyle devam etti: “Bu iktidar ülkeye her gün yeni bir kötülük ekliyor. Meclise getirilen bütçe yoksulluktur. Halka getirebilecek hiçbir yararı yoktur. Sadece kendi müteahhitleri ve silah tüccarlarına yararı vardır. O nedenle adaletli ve demokratik bir Türkiye için bu erken seçimi istiyoruz. Bu iktidar gidene kadar 7-24 ayaktayız. İktidarı tarihin çöplüğüne süpürene kadar bize durmak yok.”
HDP’nin Tunceli il eşbaklanları İbrahim Kasun ile Nurşat Yeşil oldu. Kongre, halaylar eşliğinde son buldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu