Politika

Vasıfları yetersiz olmasına rağmen atamaları yapılmış

Vasıfları yetersiz olmasına rağmen atamaları yapılmış … Yıldız; “İşten çıkarılanların mağduriyeti ne kadar söz konusu ise onların yerine de farklı mağduriyet yaşayan insanların alınacağı gerçeğinin göz önünde bulundurulmasını isteriz” dedi. detaylar saydam haberimizde…

Vasıfları yetersiz olmasına rağmen atamaları yapılmış

İzmit belediyesinde görev yapmakta olan sözleşmeli personellerden bazılarının sözleşmelerinin yenilenmediği öğrenildi.

Siyasilerin de gündemine giren hassas konu hakkında İyi Parti Kocaeli İl başkanı Şanbaz Yıldız açıklama yaptı.

İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız yaptığı basın açıklamasında İzmit Belediyesi’nin bazı sözleşmeli personellerin sözleşmelerini yenilememesi konusunda şu ifadelere yer verdi:

“liyakat şartlarına uymadıkları…”

“Bilindiği üzere görevlendirilen Mülkiye müfettişler tarafından yapılan teftişler sonrasında İzmit Belediyesinde görev yapan bazı sözleşmeli personellerin sözleşmelerinin yenilenmemesine karar verildi. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, toplam 67 sözleşmeli memurdan 28 tanesinin sözleşmeleri yenilenmemiştir. Bu personellerden 2 tanesi cezai şartlardan dolayı memurluk vasfını yerine getiremeyeceği halde, güvenlik ve arşiv dosyaları düzenlenmeden sözleşme yapıldığı, 8 çalışana BEKAŞ AŞ.‘deki eski görevleri teklif edildiği halde 2 si dışındakilerin kabul etmedikleri, 17 personelin ise Müfettişlerin tespiti ile 66.1878-1574 sayılı sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair kanunun ek 4 cetvelinde yer alan liyakat şartlarına uymadıkları ve vasıfları yetersiz olduğu halde atamalarının yapıldığı anlaşılmıştır. Ayrıştırma ve ötekileştirmeden uzak düsturumuzla her zaman hakkın, haklının yanındayız. Söz konusu personellerin işten çıkarılmasında en ufak hata, kusur veya siyasi kıyım olmadığı anlaşılmaktadır.

“Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor”

Konunun aslını bilmeden veya görmezden gelerek, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek siyaset yapmaya çalışanlardan ahlaklı ve vicdanlı davranarak adaletten yana olmalarını, İzmit halkının gülümsemesine engel olmamalarını beklemekteyiz. İşten çıkarılanların mağduriyeti ne kadar söz konusu ise onların yerine de farklı mağduriyet yaşayan insanların alınacağı gerçeğinin göz önünde bulundurulmasını isteriz. İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Kaplan Hürriyet’in hukukçu kimliği ile vicdan muhasebesi yaptığını düşünmekteyiz. İşten çıkarılan arkadaşların işe alınmaların da ve çalışmalarında hukuki bir eksiklik yoksa zaten işlerinin başına geri dönmelerinde bir sıkıntı olmayacaktır.

İyi Parti olarak her zaman ayrıştırma ve ötekileştirmeden uzak, düsturumuzla her zaman hakkın haklının yanında olacağız. Kuruluşumuzun felsefesi olan iyilik ve ahlak çerçevesi içerisinde Kocaeli’nde düzgün yapılan her doğru hareketin yanında olacağımız gibi yanlışı da kim yaparsa yapsın İyi Parti olarak karşısında duracağız. Eğer usulsüz bir işten çıkarma söz konusu ise gereken cevabı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu