Sosyal yaşam

Demir Eksikliğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır? – Hamileliğe Hazırlık Rehberi

Demir Eksikliğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır? – Hamileliğe Hazırlık Rehberi … “Kansızlık gebe kadının ölmesi, ölü doğum ve düşük yapma risklerini arttırmaktadır. Kansızlığı kadınların olan çocuklarında büyüme ve gelişme geriliği, zekâ geriliği görülebilir…” detaylar saydam haberimizde…

Demir Eksikliğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır? – Hamileliğe Hazırlık Rehberi

DEMİR

Demir, kan yapımında kullanılan ve insanları hastalıklara karşı koruyan bir mineraldir, Gebe kadınların vücutlarında yeterince demir bulunmaması durumunda anne ve bebekte ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Gebelikte demir eksikliğine bağlı kansızlığın sonuçları son derece yıkıcıdır.

DEMİR EKSİKLİĞİNDE NE GİBİ SORUNLAR YAŞANIR?

Gebelikte alınan demir bebeğin kan hücrelerinin yapımında kullanılır. Gebelik döneminde yeterli miktarda demir alınmazsa, demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkar.

Kansızlık, gebe kadında solukluk, hâlsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, dudak ve ağızda çatlaklar, kulak çınlaması, tırnaklarda kırılma ve toprak yeme gibi belirtilerle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır.

Kansızlık gebe kadının ölmesi, ölü doğum ve düşük yapma risklerini arttırmaktadır. Kansızlığı kadınların olan çocuklarında büyüme ve gelişme geriliği, zekâ geriliği görülebilir.

DEMİR HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Demir kırmızı et, sakatat, balık, fasulye, bal kabağı, bakliyat, kuru kayısı ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu