Kültür Sanat Tarih

Bursa Yıldırım’da özel Regaib Kandili gecesi

Bursa’da Yıldırım Belediyesi tarafından Regaib Kandili programı gerçekleştirdi.- saydamajans

BURSA (İGFA) – Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılan organizasyona Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Yıldırım İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, AK Parti Yıldırım İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Zehra Yekeler, Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Hüseyin İşcan, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Regaib Kandili Özel Programına, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay konuşmacı olarak katılırken Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Koca musiki konseri ile katılımcıların kulakların gönlüne dokundu.Prof. Dr. Mehmet Emin Ay Ay, Allah’ın bazı günleri, bazı geceleri, bazı mekanları mübarek olarak zikretmesinin önemini vurgulayarak, “Mübarek üç aylar bizim kültürümüzü de içinde barındırdığı kandil gecelerine sahip olması hasebiyle Allah-ü Teala’nın diğer aylardan daha üstün kıldığı mevsim olmuştur. Receb-i Şerif Ayı, Allah’ü Teala’nın saygı duyulmasını nitelendirdiği bir aydır. Bizler bunu Peygamberimizin hadisleriyle ve Kur’an-ı Kerim ile görmekteyiz” dedi.

KALPLERİMİZİ DİNLEME ZAMANI

Manevi bir yenilenme mevsimi olan mübarek üç aylara bir kez daha kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Sonu bayrama çıkan kutlu bir mevsim içine girmiş bulunuyoruz. Üç aylar, manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı, sarsılan ruhi dünyamızı ve kalbimizi onaracağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesile olan bir gönül iklimi, kalplerimizi dinleme zamanı, rahmet, mağfiret ve merhamet mevsimidir. Tüm hemşehrilerimizin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi itminana kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, İslâm dünyasında akmaya devam eden kanın bir an önce durması; insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakması; rağbetlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olması ve bu aylarda yapacağımız ibadet ve duaların kabul olmasını diliyorum” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu