Emre Ünal

Asrın Felaketi coronavirüs belası

Asrın Felaketi coronavirüs belası … “Biz millet olarak, candan bir toplum olduğumuz için karşımızdakinin elini sıkmak, ona sarılmak ve öpüşmekte ata kültürümüzdür…” yorum/haber

Asrın Felaketi coronavirüs belası

Aralık ayından başlayarak dünya gündemine giren “coronavirüs belası” Çin macerasını tamamladıktan sonra 152 ülkeyi sardı. Ve her ülke kendi çapında önlemler almaya çalıştı. Biz de önlemler aldık. Ve neredeyse dünyayı dolaşan “coronavirüs belası” geçte olsa ülkemizde de görülmeye başladı.

Şubat ayı içinde Çin’in Wuhan kentini kasıp kavururken, ülkemizde sağlık bakanlığı çok akıllıca hareket ederek hemen önlemlerini sıralayıp hızla almaya başladı. Bu durum tespitiyle birlikte siyasetin dışından gelen ve bir hekim olan sağlık bakanımızı kutlamak istiyorum.

“Teğet geçmeyecek”

Eğer sağlık bakanlığı, öncelikle yurtdışı giriş çıkışlarını durdurmasaydı bugün çok daha önlemez durumlarla karşılaşmamız işten bile değildi. Ancak bunlar olmadı. Olmasını da temenni etmiyorum. Yalnız bu demek değildir ki, ülkemizde çok geç ortaya çıkan bu “coronavirüs belası” bizi teğet geçecek!.. Asla böyle bir şey olmayacak ve önümüzdeki günlerde gerçek mücadeleyi yaşayacağız. Çünkü bizim millet olarak davranışlar yönünden İtalyanlara benzer yanlarımız var. İtalya nasıl ki, bulmuş olduğu “sıfır” hastasına müdahalede gecikmişse, umursamamışsa bizde de benzer olayların yaşanacağını zannediyorum.

“Endişeye yer yok”

Neden diye soranlarınız olacaktır. Ama cevabını en kestirme yoldan kendileri bile kolayca vereceklerdir. Biz millet olarak, candan bir toplum olduğumuz için karşımızdakinin elini sıkmak, ona sarılmak ve öpüşmek ata kültürümüzdür. Ve “coronavirüs belası” ülkemizde de görülmüş olmasına rağmen karşılaştığımız eş-dost, akraba ve tanıdıkların elini sıkmaktan, onlara sarılmaktan ve öpüşmekten vazgeçebilmiş değiliz. Onun içindir ki, önümüzde ki günlerde daha çok vaka görülecektir. Ancak bu durum bizi hiçbir zaman korkutmasın. Endişeye sevk etmesin.

Sağlık bakanlığı bilim kurulu tarafından kamuoyu ile paylaşılan 14 kurala uyarsak ülke olarak “coronavirüs belası”nı en az hasarla atlatarak geleceğe daha güvenle bakabiliriz.

14 kural vatandaşların uymasını gerektiren ve son derece kolay olan uygulamalardır.

Nedir bunlar dediğimizde;

1- Yurt dışına çıkmayın, seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
2- Yurt dışına çıktıysanız dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
3- Aile üyelerini korumak için kendinizi evde izole edin.
4- Evde olduğunuz süre boyunca ziyaretçi kabul etmeyin.
5- İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
6- Odanızı sık sık havalandırın.
7- İnsanlarla, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olanlarla temas kurmaktan kaçının.
8- Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
9- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün yıkayın.
10- Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
11- Kıyafetlerinizi 60-90 derece sıcaklıkta normal deterjanla yıkayın.
12- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
13- Evden çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka maske takın.
14- Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Olduğunu görüyoruz. Tamamen bizler için alınmış kararlara lütfen uymaya gayret gösterelim.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu