Bilim Teknoloji Otomotiv

Yerli Dişli Kutusu Gökbey’in Motorunda Kullanılacak

TEI tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Gökbey’e güç verecek olan TS1400 turboşaft motorunda kullanılması planlanan aksesuar dişli kutusunun tasarım ve üretimini Alp Havacılık üstlenecek.

Yerli Dişli Kutusu Gökbey’in Motorunda KullanılacakTUSAŞ Motor Sanayii (TEI), Gökbey’in motorunda kullanılacak aksesuar dişli kutusu için Alp Havacılık ile sözleşme imzaladı. detaylar saydam haberimizde…

Yerli Dişli Kutusu Gökbey’in Motorunda Kullanılacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ve üretilen yerli ve milli Gökbey helikopteri; haziran ayında ilk sertifikasyon uçuşunu gerçekleştirmişti; Ve 45 dakika boyunca havada kalarak önemli bir aşamayı geçmeyi başarmıştı. Bu önemli gelişmelerle göğüs kabartan yerli helikopterimiz Gökbey için yeni bir gelişme daha yaşandı.

Dişli Kutusu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi…

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), Türkiye’nin ilk yerli ve milli helikopteri Gökbey’in motorunda kullanılacak parçaların de yerli üretim olması için çabalıyor. TEI, Gökbey’in motorunda kullanılacak dişli kutusunun üretimi için Alp Havacılık ile anlaştı. TEI ve Alp Havacılık arasında imzalanan TS1400 Turboşaft Motor Geliştirme Projesi Aksesuar Dişli Kutusu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi sayesinde Gökbey’in bir parçasının daha yerli üretim olacağı kesinleşti.

Dişli kutusu ilk kez yerli imkanlarla…

TEI tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Gökbey’e güç verecek olan TS1400 turboşaft motorunda kullanılması planlanan aksesuar dişli kutusunun tasarım ve üretimini Alp Havacılık üstlenecek. Dişli kutusu, motorun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli alt sistemlerin çalışmasını sağlayacak. Motor için kritik görev ve sorumluluklara sahip olan dişli kutusu ilk kez yerli imkanlarla geliştirilecek.

“Seri üretim 2021 olarak planlandı”

2013 tarihinde geliştirilmeye başlanan Gökbey isimli helikoptere hem ülke içinden hem de ülke dışından talepler bulunuyor. TUSAŞ Helikopter Grubu Mühendislik Direktörü Hulusi Ali Kasap; “Savunma Sanayi Başkanlığımızla yaptığımız görüşmelerde ve fuarlarda yaptığımız görüşmelerde helikopterimize hem iç hem de dış talep olduğunu gördük. Ülkemiz dağlık bir ülke olduğundan ötürü helikopter ihtiyacı da yüksek olan bir ülke, dolayısıyla Gökbey helikopterimizin planlanan seri üretim tarihi 2021 olarak belirlendi” açıklamalarını yaptı. Kaynak: webtekno

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu