Ekonomi

Yakıt Faturanızı azaltmak adına yapmanız gereken yatırımlar

Yakıt Faturanızı azaltmak adına yapmanız gereken yatırımlar … En büyük ısı kaybı evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Radyatörler ile duvarlar arasındaki ısı geçişini engelleyerek % 5’e yakın bir oranda doğal gaz tasarrufu gerçekleştirebilirseniz. detaylar saydam haberimizde…

Yakıt Faturanızı azaltmak adına yapmanız gereken yatırımlar

Kolay adımlarla faturanızı azaltın

*Termostatik vana sayesinde oda sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.
*Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin.
*Eşyalarınız radyatörlerin önünü kapatacak şekilde yerleştirmeyin.
*En büyük ısı kaybı evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Radyatörler ile duvarlar arasındaki ısı geçişini engelleyerek % 5’e yakın bir oranda doğal gaz tasarrufu gerçekleştirebilirseniz.
*Perdelerinizi kapalı tutun ve kaloriferlerinizi kapatacak şekilde uzun perdeler kullanmayın.
*Binanızda ısı yalıtımı olsa bile camlar ve cam kapılar, ısı geçirgenliğinin yüksek olduğu alanlardır.
*Perdelerinizi kapalı tutarak ısı kaybını % 25 oranında azaltabilirsiniz.
*Odalarınızı kullanım sıklığı ve ihtiyacına göre ısıtın.
*Yaşam alanlarında önerilen sıcaklık 22 derece iken, yatak odası için 20 derece önerilmektedir.
*Termostatik vana kullanarak, farklı odalarda farklı sıcaklık ayarları yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra nadiren kullandığınız odalardaki kalorifer peteklerini kapalı tutarak, fatura tasarrufu yapabilirsiniz.
*Kombinizi kapatıp açmak faturanızı yükseltebilir. Soğuyan kombiyi ve evi tekrardan ısıtmak, faturanızı yukarıya çekebilir. Bu nedenle 4 saatten kısa süre için evden ayrılıyorsanız, kombinizi düşük derecede de olsa açık tutmanız önerilir.

Yapmanız gereken yatırımlar

*Eski camlarınızı çift camlı ve PVC doğramalı sistemlerle değiştirmek. Bu sayede doğal gaz faturanızı % 10 düşürebilirsiniz.
*Yoğuşmalı ve zaman ayarlı kombiye geçmek. Özellikle uzun saatler evde olmayan tüketiciler için % 15’e varan doğal gaz tasarrufu sağlayacaktır.
*Binanızın yalıtımı iyi değilse, dış cephe mantolama yaptırarak ısı geçirgenliğini azaltın. İlk etapta bu işlem pahalı gibi gözükse de doğal gaz faturanızı yüzde 40 azaltabilir.

Isı yalıtımının önemi

Evlerdeki ısı kaybının büyük bir kısmı yalıtım olmamasından kaynaklanır. 2010 yılı sonrasında bu konuya ilişkin getirilmiş mevzuat sayesinde, yeni yapılan evlerde yüksek oranda yalıtım sağlayan malzemeler ve teknoloji kullanılmaktadır. Ancak, eski yıllarda yapılmış evlerin birçoğunda bu konu önemli bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Site ve bina yönetimleri bu konuda uzmanlaşmış firmalardan birini seçerek, binalarında mantolama işlemi gerçekleştirebilir, doğal gaz harcamanızı azaltmanıza yardımcı olabilirler. Kaynak: akıllıtarife

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu