Doğal Yaşam

Tatil sezonunda doğru şeker tüketimine dikkat

Tatil sezonunda doğru şeker tüketimine dikkat … Genellikle vücudunuz için iyi olmayan, ruhunuz için çok sevindirici tür. Tatil alışverişi, elinizde tatlı ve sıcak bir içecek olmadan tamamlanmış sayılmaz. detaylar saydam haberimizde…

Tatil sezonunda doğru şeker tüketimine dikkat

kalsiyum ve fosfor gibi mineraller
kalsiyum ve fosfor gibi mineraller

Resmen Aralık ayına kadar – partilerin, ailelerin bir araya gelmesi ve sıkı oturumların zamanı. Bu üç şeyin hepsinin ortak bir özelliği var: Yemek.

Genellikle vücudunuz için iyi olmayan, ruhunuz için çok sevindirici tür. Tatil alışverişi, elinizde tatlı ve sıcak bir içecek olmadan tamamlanmış sayılmaz.

Beyaz şeker gibi yanlış şeker türleri – kalsiyum ve fosfor gibi mineraller – vücudumuza çok zararlıdır. Bu, hepimizin bildiği bir şey. Şekerlerin bağırsaklarınızı nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye göz atın. Veya şekerin vücudumuzu nasıl etkilediği hakkında genel bir bakış için bu makaleyi okuyun.

Çok fazla şekerin kötü olduğunu bildiğimizden, ancak önümüzdeki haftalarda yine de yiyeceğimizden, bu tatil sezonunda vücudumuz üzerinde en az zararlı etki için uygulayabileceğimiz birkaç şey var.

Kahvemizin yanındaki kurabiyeler
Kahvemizin yanındaki kurabiyeler

1- Öğleden sonra şeker yemek

Kahvaltıda çikolata tüketmek, muhtemelen yapılacak en iyi şey değildir. Yıllarca, metabolizmanın sabahları en yüksek olduğunu düşündüm ve bu, tedavileri tüketmenin en iyi zamanıydı. Öğleden sonra metabolizmanın % 10 daha yüksek olduğu ve uyanmada kortizolün (stres hormonu) zaten yüksek olduğu ortaya çıktı. Sabahları şeker tüketmek, kortizolde daha büyük bir yükselmeye neden olur ve öğleden sonraları çökmenize neden olur. Yeterli uyku, vücudunuzun daha fazla ghrelin (açlık hormonu) üretmesini sağlar… ve bu döngünün nasıl felaket olabileceğini görüyorsunuz. Kortizolün düştüğü öğleden sonra bu uykuyu kurtarmak daha iyi.

2- Ana yemekten sonra şeker yiyin

En iyi arkadaşlarınızla tatilde brunch, harika bir başlangıçtır. Öncelikle dengeli bir yemek yediğinizden emin olun (evet, brunch dengeli bir yemek olabilir!) Ve ardından tatlı bir şeyler yiyin. Yemeğinizdeki sağlıklı yağlar, kompleks karbonhidratlar ve proteinler şekerin bir kısmını emmeye yardımcı olur. Ve bu da sisteminizde daha az etkiye yol açar. Şaşırtıcı, dengeli bir brunch fikri için bu tarifi inceleyin.

uykuda şeker alımına dikkat
uykuda şeker alımına dikkat

3- Yağ ve protein içeren bir tatlı seçin

Örneğin, bir fıstık ezmesi kurabiyesi, şekerli kurabiyeden daha iyi olur. Bu öneri öncekine benzer kuralları izler. Şekerden başka bir şeyden yapılanlar çok hızlı sindirilir ve kan şekeri yükselmesine neden olur.

4- Etkinlik ve uygun uyku ile şeker alımına dikkat

Alışveriş merkezinde dolaşmak sıcak bir çikolata içerken harikadır. Çünkü kan basıncınızı hızlandırır. Geceleri, yeterince uyumak için erken yatmanızı sağlayın. Yukarıda bahsedildiği gibi, yeterince uyumak, ghrelin ve kortizolde bir artışa neden olup sizi şekerli şeyleri daha çok arzu etmenize neden olur.

Dengeli yiyecekler
Dengeli yiyecekler

5- Dengeli yemekler yiyin

Dengeli yemekler yemek vücudunuzu sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Besinlerden yoksun bir yemek yemek, vücudunuzun yaşamsal olarak ihtiyaç duyduğu şeyleri elde etmek için daha fazla yiyecek aramasına neden olur. Ve çoğu zaman olmasa da canımız tatlı bir şeyler çeker.

Bu tatil sezonunda tamamen şekerden kaçınmanıza gerek yok. Sadece akıllı olun. Eğer birkaç kez denize girdiyseniz almış olduğunuz şekeri yakma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Kendinize hergün yeni başlangıç ve yeni seçim arayışları şansı vermeyi ihmal etmeyin. Yapmakta olduğunuz tatilin tadına varın. Sağlıklı ve mutlu olun yeter…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu