Doğal Yaşam

Kaz Dağları’nda 155 farklı firmaya ruhsat verildiği ortaya çıktı

Enerji ve Tabii Bakanı Fatih Dönmez'in, CHP Milletvekili Fikret Şahin'in sorusuna verdiği cevap, bölgeyi bekleyen tehlikeyi gözler önüne serdi. Bölgede 44 değil tam 155 firmanın, 279 maden arama ruhsatı olduğu ortaya çıktı.

Kaz Dağları’nda 155 farklı firmaya ruhsat verildiği ortaya çıktı … Doğanın katledildiği ve uzun süredir eylemlere sahne olan Kaz Dağları‘nda 155 farklı firmaya 279 maden ruhsatı verildiği ortaya çıktı. detaylar saydam haberimizde…

Kaz Dağları’nda 155 farklı firmaya ruhsat verildiği ortaya çıktı

“Lisansı sona eren Kanadalı firma lisans alamadı”

Kanadalı Alamos Gold şirketinin, Çanakkale‘nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarındaki altın ve gümüş madeni projesi kapsamında on binlerce ağaç kesildi. Aylarca bölgeden ayrılmayan vatandaşlar çevre faciasını gündemde tuttu. 13 Ekim‘de maden arama lisansı sona eren Kanadalı firma lisans alamadı. Şirket yaptığı açıklamada 2021‘e kadar faaliyetlerine ara verdiği bilgisini paylaştı.

“155 firmaya ruhsat vermişler”

Kaz Dağları‘ndaki tahribatın tartışıldığı günlerde, 44 firmanın arama izni bulunduğu bildirilmişti. Ancak Enerji ve Tabii Bakanı Fatih Dönmez‘in, CHP Milletvekili Fikret Şahin‘in sorusuna verdiği cevap, bölgeyi bekleyen tehlikeyi gözler önüne serdi. Bölgede 44 değil tam 155 firmanın, 279 maden arama ruhsatı olduğu ortaya çıktı.

Meclise yasa teklifi…

Sözcü‘den Saygı Öztürk‘ün haberine göre, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “Bize 44 ruhsattan söz ediliyordu. Durum, bildiğimizin üstündeymiş” dedi ve Meclis‘e maden kanunda değişiklik teklifi sundu.

Kaz Dağlarında 200 bin ağacın sorumluları…

Madencilik faaliyetlerini yürüten şirketler hakkında kamuoyunda çelişkili bilgiler yer aldığını belirten Şahin, bölgede faaliyet gösteren şirketlerin ve bölgedeki madencilik faaliyeti projelerinin sayısındaki muğlaklığın, bölge insanı başta olmak üzere tüm kamuoyunu rahatsız ettiğini belirtti. Kaz Dağları‘nda 200 bin civarında ağacı kesmekten sorumlu tutulan Kanadalı şirkete olan tepkileri hatırlatan Şahin, kamuoyunun maden projelerinden ve sonuçlarından haberdar olma isteğini beraberinde getirdiğini söyledi.

Gizli yürütülen yöntemle verilen ruhsatlar

Şahin‘in sorusu üzerine Enerji Bakanlığı, Kaz Dağları ve Madra Dağı ekosistemi içindeki madencilik faaliyetleri konusunda şu bilgiyi verdi:

“Bahse konu alanda, 54 farklı kamu kurumu ve firmaya 107 adet arama ruhsatı, 2 farklı yabancı ortaklı firmaya 8 adet arama ruhsatı; 93 farklı yerli firmaya ait 148 adet işletme ruhsatı, 6 farklı yabancı ortaklı firmaya 16 adet işletme ruhsatı düzenlenmiştir.”

“44 ruhsat zannediyorduk meğerse çok çok fazlaymış”

Cevap karşısında şoke olduğunu belirten CHP‘li vekil, “Biz hep 44 ruhsattan söz ediyorduk. Durum, bildiğimizin kat kat üstündeymiş” dedi.

Fikret Şahin yasa teklifi hazırladı

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Türkiye Maden Kanunu‘nda değişiklik öngören yasa teklifi hazırladı ve TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklifte, Milli Park, özel çevre koruma bölgeleri, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları ile muhafaza ormanları statüsüne sahip olan alanlar, bu alanların 50 kilometre çevresinde kalan il ve ilçe yerleşim alanlarına komşu durumda bulunan alanlarda madencilik faaliyetlerinin yapılmasının yasaklanması öngörüldü. Bu alanlarda madencilik için arama, ruhsat verme ve maden çıkarma işlemi yapılmaması amaçlandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu