Doğal Yaşam

Düşük karbonhidratlı rejimden yüksek karbonhidrat rejimine geçiş

Düşük karbonhidratlı rejimden yüksek karbonhidrat rejimine geçişKandaki glikoza parçalanan şekerden, ek olarak sindirimini yavaşlatmaya ve sonunda kan şekeri seviyelerini dengelemeye destek olan yüksek oranda rejim lifidir. detaylar saydam haberimizde…

Düşük karbonhidratlı rejimden yüksek karbonhidrat rejimine geçiş

Vegan beslenmenin sağlığa olan yararları…

Şimdi hayattaki sayısız misal ve çalışmanın yer almış olduğu gerçekler: Kalori alımı% 90 tatlı ve patates.

Vegan sağlığı nedir?

“Veganlık” ın belirttiği şey, hayvan esaslı olmayan yiyeceklerin nereden geldiğidir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, soya izolatı proteini, esrarlı acı bakla bonfileri ve hayvansal gıdalar için vegan alternatifleri olarak daha yaygın olan öteki bu tür işlenmiş içerikler şeklinde besin dışı birtakım sağlıksız yiyeceklerde teknik olarak vegan olabilir.

Vegan yiyecekler

“Beslenme Emek harcamaları Merkezi”

Vücudun ve gezegenin sağlığına hakikaten yarar elde eden vegan bir rejim için daha hususi bir eş anlamlı “Tüm yiyecekler, nebat bazlı rejim” (WFPB) T. Colin Campbell, Beslenme Emek harcamaları Merkezi tarafınca savundu. Geçtiğimiz birkaç hafta süresince, Cornell Üniversitesi vesilesiyle çevrimiçi e-kurslarına kaydoldum. Her öğün için organik formda nebat seçmenin, kalp rahatsızlıkları da dahil olmak suretiyle rahatsızlıkları önleyebileceğini, durdurabildiğini ve bilakis çevirebileceğini öğrenmek kara ve deniz kaynaklarını korumak ve genel hatlarıyla sağlığımızı zenginleştirmek olduğunu öğrendim.

WFPB rejiminin hayvansal ürünlerden kaybedilen proteini telafi etmenin bir yolu olarak fındık ve baklagilleri parçalamaktan ibaret olmadığının kanıtıydı. Bunun yerine, Çin Emek harcaması tarafınca kanıtlandığı şeklinde, optimal esenlik ve uzun ömürlülük yüzde 10-12 protein ve yüzde 30 yağdan daha düşük bir kalorik orandan (Çin Emek harcaması sıhhatli yerlilerin yüzde 14,5 yağ tükettiğini belgelemiştir). Tahminen, yüzde 60-70 civarında. karbonhidrat. Ve yalnız herhangi bir karbonhidrat değil, tam tahıllı olanlar – kısaca,% 100 tam buğday, arpa ve çavdar şeklinde glütenle dolu olanlar (Çölyak yahut başka bir doğrulanabilir buğday alerjiniz yoksa).

glisemik gıdalar

“Meyve ve Sebzelerin karbonhidratları”

Aklınız tamamen karışmadan önce, meyve ve sebzelerde sıklıkla karbonhidrat bulunduğunu ihmal etmeyin. Kandaki glikoza parçalanan şekerden, ek olarak sindirimini yavaşlatmaya ve sonunda kan şekeri seviyelerini dengelemeye destek olan yüksek oranda rejim lifidir (bu Glisemik İndeksin arkasındaki işlemdir). Lif ek olarak tam tahıllarda da bulunur, sadece muamele, tahıllar öğütüldüğünde yahut başka halde parçalandığında da (öteki meyve suyu sıkma) iyi çalışmaz.

“Vücudun yağa ihtiyacı var”

Bu bilgiyi ilk öğrendiğimde, aklım oldukça karışmıştı. Düşük yağlı bir diyetin kg kaybı yahut öteki önlemler için faydalı olacağı ciddi bir esenlik problemi bulunmayan nispeten sıhhatli bir birey olarak vegan yağ kaynaklarımın (sıklıkla fındık, fındık ezmesi, tahin ve zeytinyağı) olduğu için şüphelenmek için hiç bir nedenim yoktu. Bana zarar veriyorlardı… Aslen, vücudun karbonhidratları daha iyi sindirmek ve netice olarak beyindeki sinirlerin kaplamasını korumak için nispeten fazla oranda yağa ihtiyacı bulunduğunu öğrendim.

Kendimi günde tek bir fındık pınarıyla sınırlamak (kahvaltı ve öğle yemeği içinde 150 kalori harcayan fakat akşam yemeğinde değil) ve protein kaynakları (tofu yahut tempeh şeklinde) eklemek için bilgili bir gayret göstermeyen, bununla beraber taze ürünlerden de zevk aldım. Daha ilkin de pilav ve patates şeklinde besinlerden yoksun, tam tat almak istedim. Beş günlük denememin sonucunda, ne olduğuna inanamadım.

5 günlük yüksek karbonhidrat ve az yağlı vegan rejim deneyimin neticeleri

1-Daha fazla yedim, fakat doymadım:

Geçmişte sıklıkla sebze ve meyveleri yiyecek, bir yemeği bitirdikten kısa bir müddet sonra tükenmiş ve aç olduğumu hissetmemi sağlıyordu. Bu sefer kepekli tahılların ürünle dengesi, hem doyum sinyallerini daha iyi hissetmeme bununla beraber daha uzun zaman daha doygun kalmama izin verdi. Sözgelimi, akşam yemeğinde kendime bütünüyle tatlı bir patatesten (ortalama 1 fincan küp küp), aksi şekilde yağ bazlı bir sos yahut pansumanda alacağım kaloriler için “makyaj yapma” imkanı verdim. Patatesin birkaç çorba kaşığı sostan daha çok hacmine haiz olduğu doğru olsa da, yağın getirebileceği büyük, ağır bir vuruş yerine devamlı bir enerji salımı sağlamak için büyülü f-kelimesi, lif de vardı.

2-Daha azca para harcadım ve paketlenmiş yemek almadım:

Son zamanlarda, haftalık market alışverişlerinin zirvesinde kalmak için uğraşıyorum, kısaca Perşembe’ye kadar bir vegan öğle yemeği için en iyi yeri bulmak için otuz dakika harcadım ve hemen sonra 4 civarında bir atıştırmalık yiyecek buldum. Bilhassa gıda yoğunluğunu elde eden esenlik / granola bar çeşitlerinden oluşan ve paketlenmiş yiyeceklerin bir çok yağ ve yağla dolu olduğundan atıştırmalıklar ve son dakika öğünleri için daha sık taze meyvelere dönmem icap etti.

İlk başta, günde bir kaç tam meyve satın almak (ve yiyecek yapmak), sebzeleri herhangi bir oranda yağda kızartmak yahut sote edememek yahut bir tofu bloğu şeklinde paketlenmiş soya ürünleri dahil etmek daha müsait görünmüyordu. Sadece hemen sonra, çiftçinin pazarındaki parayı ödememe karşın, brokoli ceketinin (5 porsiyon çorbası halini aldı) ve hafta süresince elmalar ve muzların meyvesini beklememe karşın, hafta sonucunda cüzdanımda hala nakit param olduğunu fark ettim. Ve geri dönüşüm kutumun tüm bu yiyecekler olmadan ne kadar boş olduğu ve yeniden de yiyeceklerin ne kadar leziz olduğu… Buradaki kuzeydoğudaki üretim mevsiminin zirvesinde, nektarin ve sulu, asma domates şeklinde taş meyvelerin leziz olması için hiç bir şeyin yanında olması icap eder – tabiat ananın tekliflerinden tutumlu olmamı istemesine yakınmayacaktım.

3-Daha çok enerjim vardı:

Hareket, kasıtlı egzersiz ve ayak tabanlı ulaşım gibi, hayatımın ve işimin büyük bir parçası. Bir zamanlar basit hissettiren hareket tam anlamıyla karbonhidratla kendime daha çok enerji verene kadar oldukça zor işti. Günün sonucunda hala bitkin olmama karşın; egzersizlerimi protein ve yağla “yenilemeyi” denedikten sonrasında hafif asılı kalmak yerine kendimi daha iyi uyurken ve ılımlı bir iştahla uyanırken buldum.

4-Tertipli ve mutlu oldum:

Tertipli hazım hayatımın daha iyi bir bölümü ve bilhassa bu yaz için bir savaşım oldu. Problemi gidermek için tabip siparişi Çin bitkilerinin bir kombinasyonu da dahil olmak suretiyle başka ilaçlar da kullanıyor olmama karşın; yüksek karbonhidrat anahtarı popoma büyük bir tekme attı. Karbonhidratlar, bilhassa FODMAP’lar, müsait sindirime müsaade eden bağırsak floğumuzu beslemek için oldukça önemlidir. Bundan dolayı bu iyi bakterileri aç bıraktığımızda artık yemekleri parçalamazlar yahut müsait bağışıklık fonksiyonunu desteklemezler. Soğan, buğday ve kuşkonmaz şeklinde karbonhidrat alımımı, bilhassa de prebiyotik oligosakkaridleri yükselttikten sonrasında, işler yine akmaya başladı. Ve sevinçli bir bağırsak sevinçli bir karın için yapar…

Vegan beslenmenin sayısız faydaları

5-Kilo verdim:

Haftanın sonucunda, bariz halde daha hafifçe ve daha enerjili hissediyordum. Sadece hazım ve daha çok uyuma kadar onu tebeşirle yazdım. Yeniden de, tartıma adım attığımda, yaz sıcağında istemeden birkaç kg attığımı fark ettim. Kilogram kaybı sert yahut devamlı değildi. Fakat açlıktan birazcık etkilenmiş gibiydi. Şundan dolayı, vücudum yeterince karbonhidrat almıyordu ve kendini korumak için ne yediğimi bilmek mecburiyetinde bırakıldım.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu