Genel

Haber-Sen: “Hukuksuz uygulamalarınızdan vazgeçin”

Haber-Sen: “Hukuksuz uygulamalarınızdan vazgeçin” … Açıklamada; “Bu sağlıksız ve katı çalışma şartlarından dolayı PTT emekçileri virüs kapmakta, bulaştırmakta ve hatta hayatını kaybetmektedir” denildi. detaylar saydam haberimizde…

Haber-Sen: “Hukuksuz uygulamalarınızdan vazgeçin”

Kocaeli KESK Şubeler Platformu PTT yönetimi tarafından sindirme amaçlı Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim DAMATOĞLU’nun sürgün etmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Kocaeli KESK Şubeler Platformu yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“PTT Emekçileri, Covid-19 Pandemisi sürecinde, yoğun bir şekilde çalışarak milyonlarca yurttaşa hizmet üretmeye devam etmektedir. Pandemi sürecinin en başında, Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Genel Merkezimiz tarafından resmi yazı ile PTT Genel Müdürlüğü bilgilendirilmiş ve pandemi nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikeler hakkında uyarılar yapılmıştır. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde kamuda dönüşümlü çalışma uygulaması ve mesai saatlerinin pandemi koşullarına göre düzenlenmesinin istenmesine rağmen PTT yönetimi bu kararları ısrarla uygulamamaktadır. Bu sağlıksız ve katı çalışma şartlarından dolayı PTT emekçileri virüs kapmakta, bulaştırmakta ve hatta hayatını kaybetmektedir.

Haber-Sen olarak salgının başından itibaren tüm önlemlerin alınması, olumsuz çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla yaptığımız basın açıklamaları ve sosyal medya çalışmaları sonrasında üyelerimiz ve yöneticilerimiz sürgün edilmişti.

Sendikamızın gerçekleri dile getirmesinden rahatsız olan PTT yönetimi şimdi de Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim DAMATOĞLU’nu Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün ederek yasalara aykırı, hukuksuz işlem yapmıştır.

4688 Sayılı Kanun’un 18. maddesine göre “Kamu işvereni, sendika yöneticilerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe yeri değiştirilemez” şeklinde hüküm bulunmaktadır. Ayrıca 151 sayılı ve 87 No’lu İLO Sözleşmesinde kamu çalışanların çıkarlarını savunmak amacıyla etkinliklerde bulunabilecekleri, kamu çalışanlarının örgütünün kendi amaçları doğrultusunda düzenlemiş olduğu etkinlere katılması nedeniyle cezalandırılamayacağı açık bir biçimde ortaya konulmuştur.

PTT yönetimi bu bilgileri bilmesine rağmen sendikamızı susturma çabasıyla, Genel Sekreterimizi sürgünle cezalandırmaya çalışmıştır. Sürgün yazısı Genel Sekreterimize izinli olduğu gün tebliğ edilmek istenmiş, ardından da tebliğden imtina etti denilerek alelacele ilişiği kesilmiştir. Pandemi tedbirlerini almakta yavaş hareket eden PTT yönetimi Genel Sekreterimizin sürgününde hızlı davranması sendikamızı susturma çabasının bir parçasıdır.

Emekçilerin taleplerini dillendirenlerin ve sendikal mücadele yürütenlerin sürgün edilmesi, diğer emekçilere de “Size verilenle yetinin, fazlasını istemeyin, yoksa siz de sürgün edilirsiniz!” mesajı vermektedir. Hak talebinde bulunan emekçilerin sürgünü insanlık suçudur. Sendikal örgütlenmeye ve demokratik hak mücadelesine vurulmak istenen bir darbedir, bu asla kabul edilemez!

Sendikamız Merkez Yönetim Kurulunun aldığı karar gereği, Genel Sekreterimiz İbrahim DAMATOĞLU’nun sürgünü geri alınana kadar eylem ve etkinliklerimiz devam edecektir. İlerleyen süreçteki gelişmelere göre, sendikamıza, yöneticilerimize ve üyelerimize yapılan haksız hukuksuz baskıların son bulması, Genel Sekreterimizin sürgününün durdurulması için ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürüyerek saldırıları protesto edeceğiz.

Tekrar PTT Yönetimine sesleniyoruz… HAKSIZ HUKUKSUZ kararınızdan vazgeçin… Sendikamız Genel Sekreteri İbrahim DAMATOĞLU’nun SÜRGÜNÜNÜ durdurun… Sendikamız üzerindeki BASKILARINIZA son verin…”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu