Kültür Sanat Tarih

Görülmeye değer dünyanın en güzel 10 Havaalanı

Görülmeye değer dünyanın en güzel 10 Havaalanı … Havaalanları bizim gibi gezginlerin hayatında önemli bir yer tutar. Havaalanları bizim hayatlarımızın bir çıkış ve varış noktası, geçiş alanları, randevu ya da ayrılma noktalarıdır. detaylar saydam haberimizde…

Görülmeye değer dünyanın en güzel 10 Havaalanı

Hayatımızın bir parçası Uçaklar
Hayatımızın bir parçası Uçaklar

Havaalanları bizim gibi gezginlerin hayatında önemli bir yer tutar. Havaalanları bizim hayatlarımızın bir çıkış ve varış noktası, geçiş alanları, randevu ya da ayrılma noktalarıdır.

Ne zaman uçarsak, havaalanında minimum birkaç saat harcıyoruz (gecikmeler var ise bazı zamanlar daha çok zaman geçiriyoruz). Bu yüzden, konu havaalanı olduğunda hoş sürprizlerle karşılaşmak kolay oluyor. İşin güzel yanı ise mimari açıdan ilgi çekici olanları bizim için artı bir bilgi oluyor.

İşte 10 en güzel havaalanları dünyada – hem işlevsel bununla birlikte kompleks sanat ve mimarlık eserleri. Bir tek onlara bakmak, kapılarından geçen gezginlerin bütün stresini hafifletebilir!

Incheon Internasyonal Havaalanı
Incheon Internasyonal Havaalanı

Incheon Internasyonal Havaalanı, Incheon, Cenup-Kore

Açılış zamanı: 2001

Hakkında: Bu dünyanın en işlek havaalanı ve Cenup Kore‘deki en büyük havaalanı. 2005’ten bu yana, Havaalanları Konseyi Internasyonal tarafınca ardışık olarak dünyanın en iyi havaalanı olarak derecelendirildi. Ek olarak Skytrax‘tan 5 yıldız aldı. Incheon Airport, golf kursu, spa, hususi yurtlar, kumarhane ve kapalı bahçeler sunmaktadır.

Dubai Dünya Merkezi Internasyonal Havaalanı, Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai Dünya Merkezi Internasyonal Havaalanı
Dubai Dünya Merkezi Internasyonal Havaalanı

Açılış zamanı: 2010

Hakkında: Tamamen tamamlandığında, Al Maktoum Internasyonal Havaalanı, beş pist ve dört terminal ile dünyanın en büyük havaalanı olacak. Bu güzel havalimanı, en çok 160 milyon yolcu ve yılda 12 milyon ton kargo kapasitesine haiz olacak.

Menara Internasyonal Havaalanı
Menara Internasyonal Havaalanı

Menara Internasyonal Havaalanı, Marakeş, Fas

Açılış zamanı: 1952

Hakkında: Marakeş‘teki tek havaalanı… Menara Internasyonal Havaalanı‘dır. Oldukça minik ve sıradan olması durumunda (mesela biniş yolu yoktur)… genişleme cephesinin kısa sürede gerçekleşmesi sebebiyle yarattığı havayla dünyanın en güzel havalimanlarından biridir.

Denver Internasyonal Havaalanı, Colorado, Amerika

Denver Internasyonal Havaalanı
Denver Internasyonal Havaalanı

Açılış zamanı: 2010

Hakkında: Bu güzel havaalanının fazlaca meraklısı var. Senelerdir süren bu havaalanı ile alakalı birtakım teoriler var… Ve bu da “Denver Havaalanı Komplosu”dur. Binanın yapım süresince birkaç adet bağlantılı komplo var. Nazizm‘le bağlantılı olduğu, birkaç karakter de dahil olmak suretiyle olağan dışı ya da uğursuz tasarımlar olduğu söyleniyor. Pistler gamalı haç benzeri bir biçim oluşturur ve ana salonda sulh güvercini hücum eden bir Nazi askerini yayınlayan bir fotoğraf vardır. Bir başka ilgi çekici parça ise yalnız 2094’te açılabilecek bir “süre kapsülü” ihtiva ettiği söylenen granit anıtıdır.

Bilbao Havaalanı
Bilbao Havaalanı

Bilbao Havaalanı, Bilbao, İspanya

Açılış zamanı: 2010

Hakkında: Bilbao Havaalanı, İspanya‘nın büyüklüğüne göre en büyük havalimanlarından biri olmasa da, en karlı altı İspanyol havalimanı arasındadır. Yaygın olarak “La Paloma” (Güvercin) olarak bilinir. Bu sebeple uçmakta olan bir kuş benzer biçimde görünmek suretiyle tasarlanmıştır.

Carrasco Internasyonal Havaalanı, Montevideo, Uruguay

Carrasco Internasyonal Havaalanı
Carrasco Internasyonal Havaalanı

Açılış zamanı: 2009

Hakkında: Carrasco Internasyonal Havaalanı‘ndaki bu yeni terminal, meşhur mimar Uruguaylı Rafael Viñoly tarafından tasarlanmıştır. Ülkenin yatırım, mimarlık, kaliteli hizmet, teknoloji ve yenilik açısından bir dönüm noktası bulunduğunu sembolize ediyor.

John F. Kennedy Internasyonal Havaalanı
John F. Kennedy Internasyonal Havaalanı

TWA Terminali, John F. Kennedy Internasyonal Havaalanı New York-Amerika

Açılış zamanı: 1962

Hakkında: Mimar Eero Saarinen, uçağı bir martının kanatlarına benzeyecek biçimde tasarladı. Güzel TWA Flight Center, Leonardo di Caprio ile beraber “Yakala yakalayabilirsen” ve benzer biçimde birçok Hollywood filmimizde yer aldı

Madrid-Barajas Internasyonal Havaalanı (Terminal 4) Madrid-İspanya

Madrid-Barajas Internasyonal Havaalanı
Madrid-Barajas Internasyonal Havaalanı

Açılış zamanı: 2006

Hakkında: Havaalanının mimarisi sadeliği, uyarlanabilirliği, sağlamlığı ve esnekliği ön plana çıkarıyor. Gerçekte amacı, uğrayan yolculara rahatlık, sakinlik ve hafiflik iletmektir. Yapımında kullanılan malzemeler (entegre çelik ve bambu) çevre dostudur ve olabildiğince doğal ışıktan yararlanırlar.

Pekin Başkent Internasyonal Havaalanı
Pekin Başkent Internasyonal Havaalanı

Pekin Başkent Internasyonal Havaalanı (Terminal 3), Pekin-Çin

Açılış zamanı: 2008

Hakkında: Pekin Başkent Internasyonal Havalimanı‘ndaki Terminal 3’ün yapımı, mimarlık şirketi Norman Foster tarafından tasarlanmıştır. Amacı, 2008 Yaz Olimpiyatları sporcularını ağırlamaktı. Tasarımı, geleneksel Çin kültürünün, balık formunu yaratan, çağdaş mimari trendler harmanından etkilenir. Yapının ölçekler halinde bölümleri kırmızı ve sarı bayrağı Çin’in sembolleri olarak kullanır.

Kansai Internasyonal Havaalanı, Osaka-Japonya

Kansai Internasyonal Havaalanı
Kansai Internasyonal Havaalanı

Açılış zamanı: 1994

Hakkında: Kansai Internasyonal havaalanının inşaatı 38 ay sürdü ve ortalama bir milyon çalışanın emeğiyle ortaya çıkmıştır. Japonya‘nın Osaka Körfezi‘ndeki suni bir adada inşa edilmiştir ve 4 km boyunda bir piste haizdir. Zelzele ve tayfun benzeri doğal afetlere dayanıklı olmasını sağlamak için kullanılan malzemeler özenle seçilmiştir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu