Kültür Sanat Tarih

Gölcük’te ‘Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’ açıldı

Gölcük’te ‘Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’ açıldıSezer; “Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmez. Aziz şehitlerimizin hatırasına sahip çıkan bu nesil ve gelecek nesiller buna kesinlikle müsaade etmeyecektir” dedi. detaylar saydam haberimizde…

Gölcük’te ‘Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’ açıldı

Gölcük önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Gölcüklü şehitlerimizin kıyafetleri ile birlikte 221 şehidimizin emanetlerinin yer aldığı sergi geniş katılımlı bir törenle açıldı. Sanat Galerisi’nde açılan Devlet Büyükleri ve Şehit Emanetleri Sergisi, 4 Aralık Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar açık kalacak ve gezilebilecek.

Gölcük Belediyesi tarafından ülkemizin çeşitli yerlerindeki terör olaylarında yaşamını yitiren kahraman şehitlerimizin kıyafet ve eşyalarından oluşan, “Devlet Büyükleri ve Şehit Emanetleri Sergisi’nin” açılışı, geniş katılımlı bir törenle gerçekleştirildi.

Sergide devlet büyüklerimizin ve 221 şehidimizin emanetleri yer alıyor

8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Vali Recep Yazıcıoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay, Polis Memuru Fethi Sekin, Gölcüklü Özel Kuvvetler Askeri Binbaşı Bülent Albayrak’ın da emanetlerinin yer aldığı sergi Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde törenle açıldı.

Açılış törenine yoğun katılım oldu

Açılış törenine şehit aileleri ve yakınları başta olmak üzere; Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve eşi Aslıhan Akçay Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, Saadet Partisi İlçe Başkanı Yaşar Yıldız, TEMAD Gölcük Şube Başkanı Bekir Tülü, Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Arslan, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Tüm şehit yakınları konuşmalarını “vatan sağ olsun” diye noktaladı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni, İl Müftülüğü Vaizi Sedat Demirel’in şehitlerimiz için okuduğu Kuran Tilaveti ve dualarla devam etti. Ardından Gölcüklü 6 şehidimizin yakınları yaptıkları konuşmalarda o günlerde yaşadıklarını bir kez daha anlattılar. Tüm şehit yakınları yaptıkları konuşmaları “Vatan sağ olsun” diye noktaladılar.

“Genç nesillere şehitlerimizi anlatmamız gerekiyor”

Serginin Koordinatörlüğünü ve aynı zamanda da Yozgat’ta öğretmenlik yapan ve tamamen kendi imkanlarıyla bu serginin hayata geçmesini sağlayan Menderes Kılıçaslan yaptığı konuşmada; “Hedefimiz şehitlerimize ve emanetlerine sahip çıkmaktır. Genç nesillere şehitlerimizi anlatmamız gerekiyor” dedi. Ayrıca bu anlamlı serginin Gölcük’te açılmasında katkı veren Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’e tüm şehit aileleri adına teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

“Bu vatanı asla bölemeyecekler, bu ezanı dindiremeyecekler”

Kılıçaslan’dan sonra söz alan Gölcük Belediye Başkanı Sezer ise şunları kaydetti: “1071 yılında Anadolu’ya ayak bastığımız günden itibaren, sayısız saldırılara göğüs geren ve bu toprakların altında binlerce kefensiz yatan var. Bu vatanın her karış toprağında, sıradağlar gibi vatan nöbeti tutanlar var. Şehitlerimizin aziz hatırasını her zaman diri tutmamız; çocuklarımıza, gençlerimize de anlatmamız gerekiyor. Milli manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Burada toplanan değerli haziruna şunu söylemek istiyorum. Bu vatanı asla bölemeyecekler. Bu ezanı dindiremeyecekler, Allah’ın izniyle devletimiz, milletimiz, ilelebet payidar olacaktır. Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmez. Aziz şehitlerimizin hatırasına sahip çıkan bu nesil ve gelecek nesiller buna kesinlikle müsaade etmeyecektir. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızda soruyor: Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şuhedâ fışkıracak toprağı sıksan, şuheda! Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Allah milletimizin birliğini, dirliğini daim eylesin. Hainlere fırsat vermesin. Bu sergimizde de milleti ve devleti için şehit olmuş kahramanlarımızın emanetleri yer alıyor. Gençlerimiz, hemşerilerimiz bu sergimizi gezerek, vatanımızın bütünlüğü için mücadele eden kahraman şehitlerimizin emanetlerini görme imkânı bulacak. Allah yolunda, vatan – millet uğruna, bayrağımızın bu topraklarda dalgalanması uğruna göğsünü düşmana siper eden tüm şehitlerimizi şükranla, minnetle yâd ediyorum.”

“Bu serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Son konuşmayı Kaymakam Karabulut yaptı. Devletin her zaman şehidine ve şehit yakınlarına sahip çıktığının altını çizen Karabulut; “Göreve geldikten sonra Ana Üs Komutanımız ve Belediye Başkanımız ile ili şehidimizin şehadet haberlerini şehit yakınlarına haber verme görevini üstlendik. Ailelerin metaneti takdire şayandı. Hiçbir güç, bu ülkenin bayrağını indiremeyecek, hiçbir kalleş ezanımızı dindiremeyecektir. Ben bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyor ve bu serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Sergi 4 Aralık Çarşamba günü mesai bitimine kadar açık kalacak

Konuşmalarının ardından Gölcük Kaymakamı Karabulut ve Gölcük Belediye Başkanı Sezer tarafından şehit yakınlarına anı plaketi takdim edildi. Akabinde; davetliler serginin koordinatörü Menderes Kılıçaslan rehberliğinde sergiyi gezdiler. Sergiden oldukça etkilenen davetliler, dikkatle kıyafetleri incelediler. Sanat Galerisi’nde açılan Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi, 4 Aralık Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar açık kalacak ve gezilebilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu