Ekonomi

Elektrikli taşıt sayısı dünya genelinde 5 milyonu aştı

Batarya teknolojisi 2020 ortalarına kadar gelişecek ve maliyetler kilovatsaat başına 100 doların altına inecek. Bu miktar 5 yıl önce kilovatsaat başına 650 dolar seviyesindeydi.

Dünya genelinde elektrikli taşıt sayısı satışı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 66 artarak 5 milyonu aştı. detaylar saydam haberimizde…

Elektrikli taşıt sayısı dünya genelinde 5 milyonu aştı

Geçen yıl 2 milyondan fazla elektrikli araç satışı oldu

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA)2019 Dünya Enerji Görünümü Raporu“nda yer alan bilgilere göre, sadece geçen yıl 2 milyondan fazla elektrikli taşıt satışı gerçekleşti.

Elektrikli araç kullanım eğilimi artıyor

Dünyada elektrikli taşıt satışının artmasında; hükümetlerin izlediği çevreci politikalar, vergi indirimleri, üretimdeki maliyetlerin düşmeye başlaması etkili oldu. Enerji verimliliğini artırdığı için son yıllarda elektrikli araç kullanma eğilimi hız kazandı.

2040 yılına kadar yıllık 30 milyon satış bekleniyor

Yıllık elektrikli taşıt satışının ortalama 2 milyon artması halinde, dünyadaki elektrikli taşıt satışının 2025’e kadar yıllık 10 milyon, 2040’a kadar yıllık 30 milyona ulaşması bekleniyor.

Geçen yıl yüzde 66 artışla 5 milyon seviyesine ulaştı

Raporda yer alan verilere göre, geçen yıl dünyada elektrikli taşıt sayısının bir önceki yıla göre yüzde 66 artışla 5 milyon seviyesinde gerçekleştiğini gösteriyor.

Batarya maliyetlerinin düşmesi tercihi kolaylaştırıyor

Elektrikli taşıt sayısının artışında batarya maliyetlerindeki düşüşün etkisine işaret edilirken, batarya teknolojisi 2020 ortalarına kadar gelişecek ve maliyetler kilovatsaat başına 100 doların altına inecek. Bu miktar 5 yıl önce kilovatsaat başına 650 dolar seviyesindeydi.

Şimdilik şarj istasyonları yetersiz

Öte yandan, gelişmekte olan ülkelerde elektrikli taşıtlara yönelik talebin artmasına rağmen, elektrikli şarj istasyonlarının yetersizliği konusunda endişeler bulunuyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu