Ekonomi

Zeytinoğlu ekim ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi

Zeytinoğlu ekim ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi … Zeytinoğlu; “Bir evvelki yıl ocak-ekim ayları arasında hizmetler gelirimiz 31.7 milyar dolar iken, bu yıl aynı dönemde sadece 6.6 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi. detaylar saydam haberimizde…

Zeytinoğlu ekim ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi

“KASIM AYINDA VERİLEN YÜKSEK DIŞ TİCARET AÇIĞI NEDENİYLE CARİ AÇIK TEKRAR YÜKSELECEK”

T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan ekim ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Ekim ayında cari denge 273 milyon dolar açık verdi. Yıllık açık 33.8 milyar dolara yükseldi. Aylık açık, hizmetlerden gelen katkının bir önceki ay ile aynı seviyede kalmasından ve dış ticaret açığının gerilemesi ile düşük geldi. Ancak kasım ayında verilen yüksek dış ticaret açığı nedeniyle aylık olarak cari açığın tekrar yükselebileceğini öngörüyoruz” dedi.

“GELİRİMİZ 31.7 MİLYAR DOLAR İKEN, BU YIL AYNI DÖNEMDE SADECE 6.6 MİLYAR DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ”

Zeytinoğlu yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle 2020 yılının ilk on ayında turizm gelirlerinin yüzde 79 azaldığını ifade ederek; “Bir evvelki yıl ocak-ekim ayları arasında hizmetler gelirimiz 31.7 milyar dolar iken, bu yıl aynı dönemde sadece 6.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan, dış ticaret açığımız da yüzde 152 oranında arttı. Dolayısıyla cari açık veriyoruz. 2020 yılını 37 milyar doların üzerinde bir açık ile kapatacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu