Ekonomi

100 vergi rekortmeninden 57’si isminin açıklanmasını istemiyor

Son iki yıldır Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı vergi rekortmenlerini rötarlı açıklıyor. Önceki yıllarda rekortmenler genelde mayıs ayında açıklanırdı. Açıklama tarihi önce ağustos ayına, bu yıl da kasım ayına sarktı.

100 vergi rekortmeninden 57’si isminin açıklanmasını istemiyor … Vergi uzmanı Bülent Soylan, “Vergi, kazancın devlet payına düşen kısmıdır, o pay gizlendiği zaman asıl büyük kazanç gizleniyor” dedi. detaylar saydam haberimizde…

100 vergi rekortmeninden 57’si isminin açıklanmasını istemiyor

“Gerçek kazançlarını gizlemek istiyorlar”

En çok gelir vergisi ödeyen 100 kişilik listedeki 57 mükellef, adının açıklanmasını istemedi. Üstelik listenin ilk iki sırasındaki kişiler de gizli kaldı. Vergi uzmanı Bülent Soylan, vergi rekortmenlerinin isim açıklamamasını “Demek ki insanlar kazançlarını gizlemek istiyorlar” diyerek yorumladı.

AKP’nin mega projelerini yapanlar listede yok…

2018 yılı vergilendirme dönemine ilişkin, en fazla gelir beyan eden 100 gelir vergisi mükellefinden 57’si isminin gizli kalmasını istedi. 2017’de bu rakam 53’tü. İlk 100’de yer alan kurumlar vergisi rekortmenlerinin ise 26’sı ismini gizledi. Bu sayı geçen yıl 27 idi. Listelerde, son yıllarda gündemde olan, AKP’nin mega projelerine imza atan, kamu ihalelerini alan iş insanlarının yer almaması da dikkat çekti.

Maliye Bakanlığı rekortmenleri her yıl geciktirerek açıklıyor…

Ayrıca bu yılki ilk 100 listesinde ünlülerin adı bile geçmedi. Geçen yılki listede 42’nci sırada yer alan Acun Ilıcalı, bu yıl 6.7 milyon lira tahakkukla 83’üncü sıraya geriledi. Son iki yıldır Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı vergi rekortmenlerini rötarlı açıklıyor. Önceki yıllarda rekortmenler genelde mayıs ayında açıklanırdı. Açıklama tarihi önce ağustos ayına, bu yıl da kasım ayına sarktı. Bu gidişle gelecek sene, AKP’nin iş adamları listede yer almadığı için yayınlanmama riski var. Gelir vergisi rekortmenlerinden ilk iki ismi açıklanmazken, 3’üncü sıranın sahibi 54.2 milyon lira vergiyle Rahmi Koç oldu. Kaynak: Cumhuriyet

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu