Kültür Sanat Tarih

Ünlülerden Alpay ve Özdemir Erdoğan’a Zeki Müren cevabı

Ünlülerden Alpay ve Özdemir Erdoğan’a Zeki Müren cevabı … “Bu açıklamaları karşısında bu iki isme de bir çok ünlüden ve duayen sanatçılardan gerekli tepki ve cevap gecikmedi…” detaylar saydam haberimizde…

Ünlülerden Alpay ve Özdemir Erdoğan’a Zeki Müren cevabı

Selçuk Ural ve birçok ünlüden Alpay ve Özdemir Erdoğan’a Zeki Müren cevabı

Değerli okurlar sanırım Türkiye’ de Zeki Müren denince eski yeni her kuşaktan bir çok insan Sanat Güneşi olarak bilir. 1991’de Devlet Sanatçısı ünvanını almış, Türkiye’ de diksiyonu ile Türkçeyi en güzel kullanan ve mal varlığının üçte ikisini ve tüm şarkı, albüm telif gelirlerini Mehmetçik Vakfına bağışlayan 24 Eylül 1996 akşamı TRT İzmir stüdyolarında ödül aldığı ve konuk olduğu programın çekimleri sırasında kalp krizi geçirerek kuliste hayatını kaybeden büyük usta Zeki Müren’in ölümünün ardından tam 25 yıl sonra, önce Özdemir Erdoğan daha Sonra da Alpay Özdemir ağza alınmayacak aşağılayıcı hakaretler ile büyük usta Zeki Müren’e saldırmışlardı.

Bu açıklamaları karşısında bu iki isme de bir çok ünlüden ve duayen sanatçılardan gerekli tepki ve cevap gecikmedi. Bu tepkilerden en ağırlarından birisini de büyük usta sanatçı Selçuk Ural verdi.

Selçuk Ural Hürriyet’ in kelebek ekine verdiği “25 Sene Sonra Ne Oldu da Kudurdun Alpay” başlıklı röportajında gerçekten çok fena patladı. Şarkıcı Alpay’ın “On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem. Abartılı üslubu ve Türkçesiyle sanat müziğini katletmiştir” sözleri, usta sanatçı Selçuk Ural’ı sinirlendirdi.

İşte Selçuk Ural’ın olay röportajından bir kesit:

Hiç yakışmadı diyen 76 yaşındaki sanatçı, “Alpay’ın gazino hayatı olmadı. Zeki Müren’i tanımamıştır belki de. Ben Zeki Müren’le çalıştım. Onun kadar efendi, insanlara faydalı birini görmedim. Türkiye’ye ‘doğru Türkçeyi’ öğretmiş bir insandır. Vefat edeli 25 sene olmuş. 25 sene sonra ne oldu da kudurdun be Alpay? Bunu gündeme gelmek için yaptığını düşünüyorum. Ama hiç yakışmadı” dedi.

Özdemir Erdoğan, geçen ay verdiği röportajda 1996 yılında hayatını kaybeden Zeki Müren için; “İnsanlarımız Zeki Müren’i çocuklarıyla izledi. Onu izleyen küçük erkek çocukları travmalar yaşadı” demiş ve başta ünlü isimler olmak üzere çok sayıda kişi tarafından eleştirilmişti.

Bir dünyaya mal olmuş Sanat Güneşi olarak nitelendirilen bir sanatçı olması dışında her şeyden önce bir insana giyimi kuşamı ve tarzı üzerinden cinsel ayrımcılık yakıştırması ve hakaretle gündeme gele ve malzeme çıkarmaya çalışmak üzerinden çok kızan bir çok sanat duayeni ise hem Alpay’a hemde Özdemir Erdoğan’a bakın ne yorumlar yaptılar:

Bülent Ersoy: “Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur. Zeki Müren sanatçı doğan büyük bir duayendi. Kişilikler ve özel yaşamlar ile gerçek sanatkârların, gerçek sanatlarını istirhamım odur ki birbirlerine karıştırmamak gerekir. Bu büyük, yeri doldurulamayacak yorumculardan daha hassasiyet ve kendilerine yakışır tarzda söylemlerle bahsetmenizi, o devirde yaşayan bir sanatçı olarak istirham ederim.”

Gönül Yazar: “Özdemir Erdoğan gibi bir adamdan öyle rezil bir açıklamayı beklerdim ama Alpay’ı terbiyeli, üsluplu, iyi bir adam olarak bilirim. Nasıl şaşırdım biliyor musunuz? Alpay arkadaşımdır, severim. Beyefendi adamdır. Ama durup dururken bu Özdemir Erdoğan efendinin anlamsız çıkışına neden destek oldu, anlamadım. Hiç mi hiç yakıştıramadım kendisine. Zeki Müren’in Türkçesi şahanedir. Sahnede Avrupai bir reform yapmıştır. Zeki Müren olarak doğdu, Zeki Müren beyefendi olarak öldü. Arkasından konuşmak ayıptır. O mezarından çıkıp da bir şey söyleyemez ama ona bunları söyleyenlere haddini biz bildiririz.”

Şehrazat: “Rahmetli Zeki Müren’in yaşarken yüzüne söyleselerdi ya düşündüklerini. Arkasından atıp tutmak acizlikten başka bir şey değil.”

Nilgün Belgün: “Ayıp yahu. Nedir rahmetli olmuş, herkesin sevgisini takdirini kazanmış Zeki Müren’le alıp veremediğiniz? Üstelik koca koca adamlarsınız.”

Yeliz: “On tane kulağın olacağına bir tane beynin olması senin için daha mantıklı.”

Yılmaz Morgül: “Siz bir insanı yargılama, kınama hakkını kendinizde nasıl görebiliyorsunuz? Zeki Müren, Türk sanat müziğinin mihenk taşlarından biridir.”

Yaprak Özdemiroğlu: “Herkes küfür ediyor ama müzik camiasında yıllardır bu adamın şizofren olduğu konuşulur. Kızılacak bir şey yok zaten adam hasta epeydir. Bütün haber alma teşkilatları peşimde gibi abuk sabuk hezeyanları var.”

Anadolu Rock müziğin efsane ismi Ersen Dinleten, sosyal medya hesabından yaptığı yorumda; “Dilini tutup kafayı sıyırmasa ülkenin en iyi müzisyenlerinden biri. Ayrıca çok severim ancak dili ve davranışları yüzünden bir yıldız sanatçı olamadı, yazık, çok yazık!..”

Özdemir Erdoğan Yıllar önce “Düşünceli Şarkılar” albümü için çekilmiş çıplak fotoğraflar vererek o dönemde mevcut toplumsal bir soruna sosyal farkındalık oluşturmak adına yaptığını söylemişti.

Ersen ve Dadaşlar Grubunun solisti Ersen Dinleten bunun üzerine de: “Vallahi yazmana sevindim. İnanamıyorum, hele o çıplak resimlerini görünce daha da üzüldüm. Niye yaparsın bunları, niye! senin ne işin var koskoca bir sanatçı olan ZEKİ MÜREN gibi bir devle.” Şeklinde olmak üzere birçok duayen sanatçı serzenişte bulundu. Bizde gereken takdiri Yüce Türk milleti ve Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
Haber: Mustafa Göksel

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu