Bilim Teknoloji Otomotiv

Karda zincir nasıl takılır işte kolay yolları

Karda zincir nasıl takılır işte kolay yolları … Zamanında kış lastiğine geçmek ve araca zincir takmak hem sürüş güvenliğinizi arttıracak hem de daha rahat araç kullanmanızı sağlayacaktır. detaylar saydam haberimizde…

Karda zincir nasıl takılır işte kolay yolları

Kış ayları, sürücülerin direksiyon hakimiyetinin zorlaştığı ve trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı bir dönemdir. Kış aylarının oldukça sert yaşandığı ülkemizde, zorunlu hale getirilen kış lastiği ve kar zinciri kritik bir konudur. Zamanında kış lastiğine geçmek ve araca zincir takmak hem sürüş güvenliğinizi arttıracak hem de daha rahat araç kullanmanızı sağlayacaktır.

Siz de sürüş güvenliğini tam anlamıyla hissetmek istiyorsanız, aracınıza zincir takmayı ihmal etmemelisiniz. Kış lastiği ve kar zinciri karşılaşabileceğiniz cezaların da önüne geçmenizi sağlar. Kar zinciri, karlı havada güvenli sürüş teknikleri içerisinde destekleyici bir unsurdur.

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülen kötü hava şartlarına karşı alınabilecek en güvenli yöntem kar zinciridir. Ancak, pek çok kişinin kullanmadığı kar zinciri ve bu zincirin takılmasıyla ilgili birçok detay bilinmiyor.

Kar zinciri ile ilgili bilinmesi gereken ilk ve en önemli şey zincirin aracın modeline ve lastiğin türüne göre değiştiği. Kış lastiği zincirinizi almadan önce lastiğin çapı ve zincirin boyutlarının uyumlu olup olmadığı gözden geçirilmeli. Eğer zincir seçiminde zorlanıyorsanız, konunun uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Kar zinciriyle ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu da kar zincirinin kış lastikleri için tasarlanmış olduğu ve bu zincirlerin kar seviyesinin belli bir seviyeyi aştığı dönemde takılması gerektiğidir. Aksi halde, kış lastikleriniz zamanından önce yıpranacaktır.

Kar zinciri nasıl takılır?

Kar zincirlerini araç servislerinde taktırmak yerine kendiniz takmak isteyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken birkaç basit adım var.

Öncelikle yazımızın başında da söylediğimiz gibi kar zinciri için ilk yapılacak şey araç lastiklerinizin çapını öğrenmektir.

Araç zincirini takma aşamasına geçmeden önce zincir üzerinde bulunan bağlantı bölgelerinin sivri olan kısımlarının tekerlek ile temasından kaçınmalısınız. Bu hareket, lastiğinize zarar vererek maddi bir kayba neden olabilir.

Zincirinizi takarken bir dolanma yahut karışma olmamasına dikkat ederek lastiğinize zinciri geçirebilirsiniz. Bu ayarlama sonrasında zincirin ana halkasını oluşturan parçayı tekerlek etrafında dolamalısınız. Artık, zincirinizi takılmaya uygun hale getirebilirsiniz. Bu aşamada, renkli olarak belirlenen kısmı tekerlek arkasına alarak sabitleyebilirsiniz.

Zincirinizin geri kalan kısımlarını da tekerleğin önüne doğru çekerek zincir takma işleminin çoğunluğunu tamamlamış olursunuz.

Sonrasında açıkta kalan zincir kenetleme kısımlarını en uygun olacak şekilde zincire kenetlemeniz yeterli olacaktır. Kilitleme işlemini yaparken zincirin olabildiğince gergin olmasına özen göstermelisiniz

Son olarak ayarlama işlemini de yaptıktan sonra zincir takma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz. Böylece kaygan ve buzlu yollarda dahi güvenle ilerleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu