Ekonomi

Kalorifer peteğinizi kendiniz rahatça temizleyin

Kalorifer peteğinizi kendiniz rahatça temizleyin … Kombi Filtresinin kapağından içeri almış olduğumuz petek temizleme kimyasalını boşaltın, filtreyi takmadan kapağını iyice sıkın. Ardından tahliye vanasını da kapatın. detaylar saydam haberimizde…

Kalorifer peteğinizi kendiniz rahatça temizleyin

Doğalgaz peteği temizleme kimyasalı, petek tesisatının içerisinde ısıyı engelleyen pislikleri temizlemektedir. Kalorifer peteklerinin temizliğini sağlamak için kaliteli petek temizleme ilacı satın almalısınız. Kalorifer Temizliğine başlayabilmek için önce 1 litre doğalgaz peteği temizleme kimyasalını hazırlayın.

*- Peteklerinizin su boşaltma vanasından kalorifer peteklerinin içinde bulunan pis suyu kovaya boşaltın. Pis su boşaltma işlemini peteklere su takviye ederek iki kere daha yapın. Bu çalışmayla önce pis suyu dışarı tahliye ettik, daha sonra ise yeni su takviye ederek temizliği sağladık. En zor temizlik işlemi ise şimdi başlıyor;

*- Kalorifer tesisatında bulunan suyu tamamen boşalttıktan sonra kombinin altında bulunan petek dönüş hattında bulunan filtreyi sökün ve geri takmayın. Kombi Filtresinin kapağından içeri almış olduğumuz petek temizleme kimyasalını boşaltın, filtreyi takmadan kapağını iyice sıkın. Ardından tahliye vanasını da kapatın. Kombiye 1,5 bar seviyesinde su ekleyin. Kombinizi 60 derecede 45 dakika çalıştırın.

*- Kombiyi yüksek derece çalıştırdığımızda sıcak su hem kimyasalın tepkimesini sağlayacak hem de peteklerin diplerinde bulunan pas ve kirecin kolay temizlenmesini sağlayacaktır. 45 dakikalık süreç içerisinde kombi barını kontrol edin. Peteklere eklediğiniz kimyasalın ve yüksek ısının etkisi ile basınçta artma görülebilir.

*- Kombi basıncı 2,5 barda görülüyorsa durum normaldir. Kombi basıncı 2,5 barı geçmekte ise boşaltma vanasından biraz su boşaltın. Petek temizleme için 45 dakikalık süre sonrasında suyu tekrar boşaltmalısınız. Bu süreçten sonra sürekli olarak suyu boşaltmanız gerekmektedir. Kimyasalın temizlediği çözülen pas ve tortu peteklerden dışarı verilmelidir. Eğer bu suyu sürekli olarak boşaltmazsanız pas ve tortu devir daim pompasını zorlar ve sık sık filtrenin tıkanmasına sebep olur.

“Petekleri sökmeden ve temizliğe başlamadan önce mutlaka bağlantı somunu tedarik etmelisiniz”

*- Tortu ve kireçten arınmış kalorifer peteklerini yerinden sökerek banyoya götürmemiz gerekiyor. Petek temizliğini sağlamak için peteğin boşaltım vanasını açın ve hava alma vanalarını gevşetin. Peteklerin tahliye vanasından pis suyun tamamen boşaltıldığından emin olun. Banyoya alınan peteklerin somunundan hırdavatçıdan alabileceğiniz uygun bir bağlantı somunu ile banyo ahize hortumuna bağlayın. Halılarınızı mutlaka toplayın ve su akmasına karşı kova ve suyu çeken eski bezler bulundurun. Peteği söktükten sonra banyonuza götürün ve içinde kalan pislikleri boşaltın. Özellikle salon gibi büyük petekleri taşımak için mutlaka yanınızda birini bulundurun.

*- Temiz su hortumunu peteğe bağladıktan sonra bol tazyikli suyla temiz su gelene kadar peteği iyice yıkayın. Bu temizliği tüm peteklere uygulayın. Temizlenen kalorifer peteklerini yerlerine takıp montajını yapın. Söküp takma işlemi sırasında duvara montajlı peteği astığımız aparatı oynatmamaya ve kırmamaya dikkate edin. Duvarlar alçı olduğu için dübel çabuk düşebiliyor.

*- Peteklerin temizliğini ve montajını bitirdikten sonra filtreyi kombinin yerine takın. Boşaltım tahliye musluğunu kapatın. Peteklere 2,5 bar seviyesinde su gönderin ve boşaltım musluğunu açın.

*- Musluğu kapatıp kombinizi kullanıma hazır hale getirebilmek için 1,5 bar su basınçla kombinizi çalıştırın. Tüm kalorifer peteklerin vana ve somunlarını tam kapatılmış mı kontrol edin edin. Eğer vanada gevşeklik var ise peteklerden su sızdırması görülebilir. Peteklerin tek tek havasını boşaltın.

Petek temizleme İşleminiz bitmiştir. Şimdi petekler kullanıma hazırdır. Petek temizleme uygulaması için tam bir gün zaman ayırınız ve mutlaka bir kişiden uygulama işlemi için yardım isteyiniz. Aynı zamanda kombinin barını 2 güne kadar kontrol etmelisiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu