Sosyal yaşam

Emekleyerek çıktığı evine artık asansörle çıkacak

Cevahir Maden; "Sol ayağımın da artık işlevini yitirmesinden dolayı ortez ayağımı da kullanamıyorum. Ve merdivenleri sürünerek çıkıp inmek zorunda kalıyordum” dedi.

Emekleyerek çıktığı evine artık asansörle çıkacakBursa‘nın Orhangazi ilçesinde 1 yaşındayken geçirdiği çocuk felci sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan Cevahir Maden (52), ikinci kattaki evine kurulan asansör sistemi sayesinde merdivenleri emekleyerek çıkmaktan kurtuldu. detaylar saydam haberimizde…

Emekleyerek çıktığı evine artık asansörle çıkacak

“Hayatım boyunca aldığım en büyük hediye”

Orhangazi ilçesinde yaşayan 1 yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle sağ ayağını kullanamayan Cevahir Maden’in yakın zamanda diğer ayağı da işlevini yitirdi. Maden, eskiden ortez ayağıyla inip çıktığı merdivenleri artık emekleyerek inip çıkmaya başladı. Cevahir Maden, merdivenleri çıkıp inerken telefonla çekilen bir görüntüyü, Orhangazi Sakatlar Derneği Başkanı Emrullah Akçay’a izletti. Bunun üzerine Akçay ve hayırseverlerin girişimiyle Maden’in evine asansör sistemi kuruldu. Artık evine kolaylıkla inip çıkabilen Maden, kendisi için yapılan asansörün hayatı boyunca aldığı en büyük hediye olduğunu ifade etti.

“Merdivenleri sürünerek çıkıp inmek zorunda kalıyordum”

Orhangazi‘de ağabeyi ve annesi ile birlikte yaşayan Cevahir Maden, 1 yaşından bu yana ayaklarını kullanamadığını belirterek; “Bu evde oturmaya başladığımızda o dönemlerde ortez ayağım vardı. Onu kullanarak merdivenleri çıkıp, inebiliyordum. Ancak sol ayağımın da artık işlevini yitirmesinden dolayı ortez ayağımı da kullanamıyorum. Ve merdivenleri sürünerek çıkıp inmek zorunda kalıyordum” dedi.

“O asansörden her iniş çıkışta dua ediyorum”

Emeği olanlara dua ettiğini belirten Cevahir Maden; “Engelli olmama rağmen kendi işimi kendim görmeyi çok seviyorum ve uğraşıyorum. Elimi kullanamıyordum ama evde örgü örerek yavaş yavaş elimi de kullanmaya başladım. Evde asansör yokken bazen insanların sırtında merdivenleri inip çıkıyordum. Bu da gücüme gidiyordu. Bu asansör ile artık her işimi kendim görebileceğim” diye konuştu.

Yaşadıklarını anlatırken duygulanan ve gözyaşlarına hakim olamayan Maden; “Hayırsever insanlara her namaz sonrasında dua ediyorum. Dün yapıldı. Bu gece zor uyudum. O asansörden her iniş çıkışta dua ediyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

“Maliyetini hayırsever iş adamlarımız karşıladı”

Sakatlar Derneği ve Orhangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Emrullah Akçay ise Cevahir´in derneklerine üye olduğunu vurgulayarak, “Geçen hafta kendisi derneğimize geldi. Telefonundaki videoyu izledik. Geldik evinde inceleme yaptık ve buraya bir asansör sistemi kurulabileceğine karar verdik. Maliyetini hayırsever iş adamlarımız karşıladı ve böyle bir asansör ile Cevahir‘in mutlu olmasını sağladık. Hepimiz çok mutluyuz” dedi. Cevahir ile aynı kaderi paylaştıklarını belirten Emrullah Akçay, “Cevahir´in mutluluğu bizim ve toplumuzun da mutluluğu oldu” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu