Kültür Sanat Tarih

Dünyanın en büyük Atatürk müze sergisi İzmit Tren Garında

Tarihçi, Yazar Eriş Ülger’in ‘Büyük Dahi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te’ isimli sergisi görkemli bir törenle açıldı...

Dünyanın en büyük Atatürk müze sergisi İzmit Tren Garındaİzmit Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü paydaşlığında: dünyanın en büyük Atatürk müze sergisi, İzmit Tren Garı Sanat Galerisi’nde açıldı. detaylar haberimizde…

Dünyanın en büyük Atatürk müze sergisi İzmit Tren Garında

Hürriyet, dünyanın en büyük Atatürk müze sergisinin açılmasına da öncülük etti…

Belediye başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra milli bayramlara özlenen coşkuyu yeniden yaşatan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bir ilke daha imza attı. Tıpkı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerini günler öncesinden başlatan Hürriyet, dünyanın en büyük Atatürk müze sergisinin açılmasına da öncülük etti.

31 Ocak 2020 tarihine kadar gezilebilecek…

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü’nün de katkılarıyla İzmit Tarihi Tren Garı Güzel Sanatlar Galerisi’nde Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi, Yazar Eriş Ülger’in ‘Büyük Dahi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te’ isimli sergisi görkemli bir törenle açıldı. İzmitlileri, Cumhuriyet’in ilk kurulduğu günlere götüren ve günlere ait derin duygular yaşatan sergi 31 Ocak 2020 tarihine kadar gezilebilecek.

Kocaeli protokolü ve vatandaşlardan yoğun ilgi…

Kent protokolünün ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın yanı sıra Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, serginin sahibi, Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi, Yazar Eriş Ülger, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu ile Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Nicomedia Lions Kulübü Kurucu Başkanı Ümit Tezgiden, mevcut başkan Nihal İzlal Tezgiden, Kocaeli Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç, Kocaeli İl Kültür Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Ata’nın son içtiği “kahve fincanı” sergide…

Kocaeli’de ilk defa açılan bu özel müzede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın arkadaşı Salih Bozok’tan intikal eden bir çok tarihi belge ve eşyalar da yer aldı. Sergide 150 adet Atatürk’e ait objenin yanı sıra, 300 adet fotoğraf ve tablo sergilendi. Atatürk’ün vefatından önce son kez kahvesini içtiği fincan telvesiyle birlikte ziyaretçilere sunuldu. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silahı, gaz lambası, kahve içtiği fincanı, köstekli saati ve daha birçok şahsi eşyası sergide yer aldı. Ayrıca bu müzenin Atatürk’ün naaşının 19 Kasım 1938’de İzmit halkı ile buluştuğu bina ve noktada açılması ayrı bir anlam ifade etti.

“Bu müzenin içerisinde Atatürk var”

Serginin açılışından önce kürsüye gelen Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi, Yazar Eriş Ülger; “Başta Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e ve bu serginin açılışında emek gösteren herkese teşekkür ederim. Bu müzenin içerisinde Atatürk var. İçeride Atatürk bizleri bekliyor. İçeride Atatürk’e ait çok özel objeleri göreceksiniz. Hep birlikte görelim ve o duyguları yaşayalım” dedi.

“Atatürk maneviyatını hissetmek, hissettirmek bizler için çok kıymetlidir”

Ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “Ne mutlu bize ki Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’un önderliğinde bu müzeyi İzmitlilere kazandırdık. Atatürk maneviyatını hissetmek, hissettirmek bizler için çok kıymetlidir. Cumhuriyet demek demokrasi demektir. Bugün ben genç bir kadın olarak bu kenti yönetiyorsam eğer bu Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. O yüzden Cumhuriyet demek, Mustafa Kemal Atatürk demek, bir olmak millet olmak ulus olmak demektir. Bu yüzden hepimizin Mustafa Kemal Atatürk’e borcumuz var. Ve bu borcumuz ömürler boyu ödenmez diye konuştu.

“Ahmet Necdet Sezer’in İzmit halkına selamı var”

Başkan Hürriyet, “Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Bir selam ileteceğim sizlere, geçmiş dönem Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer’in tüm İzmit halkına selamları var. Bugün burada olacaktı. Kendisi de çok arzu etmişti fakat başka bir programından dolayı katılamadı. Müzemiz 3 ay boyunca sürecek. İnşallah Eriş Ülger beyle birlikte ileriki günlerde kendisini bu müzede ağırlayacağız” diye konuştu. Öte yandan müze serginin açılışı öncesi; İzmit Belediye Oda Orkestrası da mini bir müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu