Bilim Teknoloji Otomotiv

Antarktika buzulları erirken yeni çatlaklar oluştu

Antarktika buzulları erirken yeni çatlaklar oluştu … Antarktika’da buzullar hızla eriyor: Avrupa Uzay Ajansı 20 kilometreden uzun çatlakları gözlemledi. Pine Adası Buzulu’ndaki buzların kayma hızı, şu anda günde 10 metreyi aşıyor. detaylar saydam haberimizde…

Antarktika buzulları erirken yeni çatlaklar oluştu

“Son 25 yıldır hızla eriyor”

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Batı Antarktika Buz Levhası’nda iki büyük çatlak keşfetti. Son 25 yıldır hızla eriyen ve okyanusa buz bırakan Pine Adası Buzulu’nda ortaya çıkan çatlaklar büyük çaplı buz kopmalarına yol açabilir.

“Buzların kayma hızı, şu anda günde 10 metreyi aşıyor”

20 kilometreden daha uzun olan ve gittikçe büyüyen bu çatlakların bulunduğu Pine Adası Buzulu’ndaki buzların kayma hızı, şu anda günde 10 metreyi aşıyor ve sürekli yeni parçalar kopuyor.

“B-46 Buzdağı, geçen kasım ayında Pine Adası Buzulu’ndan ayrıldı”

ESA’ya göre gözlenen son çatlaklar, 2018’de yaşanan buz kopmalarından sonra ortaya çıktı. Bu da B-46 adında bir buzdağının oluşmasına yol açtı. ESA’dan Mark Drinkwater, “Bu yeni çatlaklar, geçen yılki B-46 Buzdağı’nın oluşmasından hemen sonra ortaya çıktı” dedi. B-46 Buzdağı, geçen kasım ayında Pine Adası Buzulu’ndan ayrıldı ve boyutu, Manhattan’ın yaklaşık 3 katı olarak ölçüldü. (Kaynak: Webtekno)

Ayrıca, Zürih’ten bilim insanları deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikte, Crans Montana kayak merkezinin yukarısında kurdukları buzul gözetim ekipmanlarını düzenli olarak kontrol ediyor. Burada oldukça büyük olan Plaine Morte Buzulu var. Buzulbilimci Matthias Hüss; “Burası aynı zamanda çok özel bir yer. Çünkü bu bir plato buzulu” diyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu