Sosyal yaşam

Türk Kahvesi lezzetini almak için en doğru yapılışı

Türk Kahvesi lezzetini almak için en doğru yapılışı … Kahve bazen keyif ve bazende alışkanlık yapılan saatlerde içilen, uyarıcı etkisi olan harika bir içecektir. Burada önemli olan Kahveyi doğru yöntemle ve ateşle pişirerek yapmaktır. ayrıntılar saydam sayfalarda…

Türk Kahvesi lezzetini almak için en doğru yapılışı

Kahve bazen keyif ve bazende alışkanlık yapılan saatlerde içilen, uyarıcı etkisi olan harika bir içecektir. Burada önemli olan Kahveyi doğru yöntemle ve ateşle pişirerek yapmaktır.

Kahvemizi leziz ve tadında tüketmek istiyorsak evimize satın alacağımız kahve çekilmiş kahve olmamalıdır. Yada yeni çekilmiş 20 gramlık bir paket içinde olmalıdır. Kahvemiz eğer çekirdek olarak varsa küçük bir kahve çekme makinesiyle gereği kadar çekmeliyiz. Gereği kadar derken her kişi için ölçümüz tepeleme bir tatlı kaşığı olmalıdır.

Kahve yapmaya başlamadan önce cezveyi soğuk suyla serinletelim. Kahvemizi kaç kişilik yapacaksak o kadar kahve katmalıyız. Her kişi için tepeleme bir tatlı kaşığı kahvemizi cezvemize katalım. Bu arada en lezzetli kahve için en az iki kişilik yaparsak tadını alabildiğimizi hatırlatayım. Tek kişilik kahvenin suyu zayıf olduğu için kahvenin yanmama ihtimali yok gibi bir şey.

Biz kahvemizi yapmaya devam edelim. Cezveye kattığımız Kahvemizi uygun tahta kaşıkla biraz karıştıralım. Sonra kaç kişilik yapacaksak o kadar fincanla soğuk suyunu katalım. Soğuk su ile kahve buluştuktan sonra yaklaşık bir dakika karıştıralım ve kahve özlerinin şişmesini sağlayalım.

Şişmiş kahve cezvesini ocağımızın en kısık ateşine bırakalım. Bu arada ateşle ilgili bir tarif yapacak olursak, ocağımızda açtığımız düğmeyi en sona kısığa getirmemize rağmen o ateşin bile fazla geldiğini unutmayalım. Ateş düğmeyi en sona getirmek yerine kapatıyormuş gibi seviyedeki bir ateş daha uygun olacaktır.

Ayarladığımız ateşe cezvemizi bırakalım. Yaklaşık 15 dakika sonra 2 kişilik kahvemiz hazır olacaktır. Bu kahvenin hazır olduğu süredir. Kahve 15 dakikalık pişme süresine bırakılırken bu süre içinde yapılacak bir işlem daha vardır. Bu işlem Cezvemizi ateşe koyduktan yaklaşık 2 yada 3 dakika sonra, yada hafiften üstü tabaka oluşunca bir kaşıkla 3 kere sağa ve 3 kere sola doğru karıştıralım. Bu karıştırma işlemi şişmiş olan özlerin iyice çözülmesine yardımcı olacaktır. Özü çözülmüş bir kahve köpüklü olacaktır ve köpüklü bir kahvenin tadına doyum olmadığını kendiniz de göreceksiniz. Afiyet olsun.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu