Ekonomi

Pazarın Kralı Domates

Enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklisine verilecek zam oranlarının da belli olmasının ardından baktığımızda; çarşı-pazarın yangını sönmüyor ve sönecek gibi de görünmüyor- saydamajans

DOMATES TAHTINI PAYLAŞIR OLDU

Yılardır pazarın kralı idi domates. Ama o da tahtını paylaşır olmuş. Mevsim sebzelerinden olmasa da dolmalık biber, kilo fiyatıyla domatesi yakalamış. İzmit’in ünlü Perşembe Pazarı’nı sizler için biraz dolaştık dün ve rakamları görünce ağzımız açık kaldı.

PORTAKAL VE MANDALİNA FENA DEĞİL

Her zaman olduğu gibi güney illerinden gelen portakal ve mandalina diğer ürünlere göre rakamsal olarak fena değil. İzmit Perşembe Pazarı’nda dün portakalın kilosu 12.50, mandalinanın ise 10 lira idi. Ancak Antalya’da ithal sera çilek yarım kiloluk etiketiyle göz kamaştırdı.

İSTERSEN AL BAKALIM DA GÖRELİM

Eskiden balık pazarları ayrı olurdu ama bir hayli zamandır sebze-meyve pazarlarına dahil oldular. Dün tezgahlarını gezdiğimizde torik dikkatimizi çekti. Toriğin tanesi 500 lira. Al alabilirsen. Ancak istvavrit kilo fiyatı 25, hamsi 15 lira ile pazarın ucuzları arasındaydı.

Dün dolaştığımız Perşembe Pazarında fiyatlar da şöyle:

Torik tane 500 TL. (Yaklaşık 3 kilo)
Salatalık Kg. 25 TL.
Yeşil Biber Kg. 40 TL.
Patates Kg. 15- 20 TL.
Çilek 1/2 Kg. 40 TL.
Domates Kg. 45 TL.
Portakal Kg. 12.5 TL.
Mandalina Kg. 10 TL.
Kıvırcık salata Tane 20 TL.
Dolmalık biber Kg. 35 TL.
Muz Kg. 35 TL.
Mantar Kg. 70- 100 TL.
Organik bal 1/2 Kg. 250 TL.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu