Doğal Yaşam

Meyve ağaçları neden budanır ve her yıl budanmalımı

Her yıl budamanın yapılması zorunludur...

Meyve ağaçları neden budanır ve her yıl budanmalımı … “budama, meyvecilikte karlılık oranını artırmak için yapılması gereken en önemli bakım tedbirlerindendir.” detaylar haberimizde…

Meyve ağaçları neden budanır ve her yıl budanmalımı

Meyve ağaçları neden budanır?

Meyve yetiştiriciliğinde kaliteli ve bol ürün alabilmek için toprak işleme, sulama, gübreleme, mücadele gibi tedbirlerin yanında her yıl budamanın da yapılması zorunludur.

Budama yapılmayan ağaçlarda;

1- taç düzensiz gelişir,
2- fazla verim nedeniyle dallar kırılır,
3- küçük ve kalitesiz meyve oluşur,
4- sık dallanma sonucu iç kısımdaki dallar ışık almaz,
5- kısa zamanda verim düşer
6- periyodisite (ürün bir yıl var ve bir yıl yok) görülür

Bu nedenle budama, meyvecilikte karlılık oranını artırmak için yapılması gereken en önemli bakım tedbirlerindendir.

Meyve ağaçlarında budama, dal kesme, dal eğme, dal seyreltme, uç alma ve dalların açılarının genişletilmesi veya daraltılması gibi işlemlere denir. Bu işlemler genel olarak şu amaçlar için yapılır.

1- Fidan dikim esnasında kök ve gövde arasındaki dengeyi sağlamak.
2- Ağaçlara istenilen şekli vermek.
3- Şekli oluşturulmuş ve verime yatmış ağaçlarda verilmiş şekli muhafaza etmek.
4- Ağaçlarda meyve verimi ile sürgün oluşumunu dengelemek.
5- Dal çıkarma ile meyve seyreltmesi yapmak.
6- Periyodisitenin (ürün bir yıl var ve bir yıl yok) etkisini azaltmak.
7- İyi bir taçlandırma ile ağaç tacının iç kısımlarının da ışıklanma ve havalanmasını sağlayarak bu kısımlardan da meyve almak.
8- Dal kırılma ve sarkmalarını azaltmak.

Budama ne zaman yapılmalıdır?

Meyve ağaçlarında budama, genelde kış dinlenme döneminde havaların çok soğuk olmadığı zamanlarda yapılır. Ege ve Akdeniz Bölgeleri gibi kışın çok soğuk geçmediği bölgelerde sonbaharda, ağaçlar yapraklarını döktükten itibaren budamaya başlanır. Kış sonunda ağaçlar uyanıncaya kadar devam edilebilir.

Kışları çok soğuk geçen bölgelerde ise budama yerlerinin soğuktan zarar görmemeleri için budamayı soğuklar geçtikten sonra; fakat ağaçlar uyanmadan önce yapmalıdır.

Meyve ağaçları kış ayları dışında yaz başlangıcında da, kış aylarındaki kadar sert olmamak şartıyla budanabilir. Bu dönemde yapılan budama, genç ağaçlarda şekil vermek için yapılır. Bu budama dal eğme, uç alma, açı genişletme veya daraltma şeklinde olur. Yaz başlangıcında yaşlı ağaçlarda ise aşırı olmamak kaydıyla iç kısımların ışık almasını sağlamak için dal seyreltmesi yapılır. Bu budamada öncelikle ana dallardan çıkan obur dallar ile dalların uç kısımlarında birbirine yakın kuvvetli gelişen dallardan bazıları çıkarılır. Ana dalların uç kısmında ana dala rakip olabilecek kuvvetli dalların kalanları eğilerek zayıflatılır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu