Bilim Teknoloji Otomotiv

Koç Üniversitesi’nde sular durulmuyor, öğrenciler ayaklandı!

Şu günlerde “Yurtta Irkçı Saldırı” haberi ile gündem olan Koç Üniversitesinde bu sefer de Burs Rezaleti Öğrenciler tarafından protesto edildi.- saydamajans

Koç Üniversitesinde yılın ilk ayında ödenen burslara hiçbir zam yapılmadığı ve üniversite ile çalışan öğrencilere saatlik yalnızca 38 TL ödendiği gerekçesiyle, Öğrenciler üniversiteyi protesto etmek amacıyla üniversite meydanında toplandılar.

“Harçlık Değil Burs İstiyoruz!” diye bağırarak slogan atan öğrenciler, diğer vakıf üniversitelerinin bursları yanında kuş kadar kalan bursları ile geçinemediklerini haykırdılar.

Öğrenciler, burslarının yettiği tek yer olan yemekhanede sürekli olarak zehirlenme vakaları olduğunu, yemekhaneden yemekten başka çaresi olmayan öğrencilerin her hafta bir kısmının zehirlendiği, bu sebeple daha kaliteli yemek istedikleri fakat bu taleplerinin üniversite tarafından cevaplanmadığı iddia ediliyor.

Öğrenciler ayrıca, üniversitenin para karşılığı öğrenci çalıştırması yapılan Kısmi Çalışma Programında çalıştıkları saatlerin, üniversite tarafından 20 saatten fazla olarak kayda geçilmediğini, bir saatlik çalışmaları karşısında bir kahve bile alamadıklarını iletiyorlar.

Öğrencilerin iddialarına göre, gönüllü öğrenci temsilcileri son iki aydır üniversitedeki problemler ve bursların yetersizliğiyle ilgili raporlarını sunmaya çalışıyorlar fakat ne raporları ne de söylemleri üniversite tarafından dikkate alınmıyor.

Öğrenciler: “Rektörlükten defalarca toplantı talep ettik, raporumuzu defalarca kez gönderdik yine de bir cevap alamadık” demekte, üniversite yönetiminin sorunlarını çözmek için hiçbir şey yapmadığını söylemekteler.

Öğrencilerin iddiasına göre bu süreçte görüşebildikleri tek kişi Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanı, dekan ise skandal ifadelerde bulunarak öğrencileri aşağılamaktan başka bir cevap vermemiş.

Öğrencilerin beyanına göre, Raporlarını sunup taleplerini konuşmak için Öğrenci Dekanı ile görüşen öğrencilere, Öğrenci Dekanının cevabı: “Biz sizin geçiminizi karşılamak zorunda değiliz, geçiminiz için başka kaynaklar bulmanız gerekiyor” olmuş, bunun üzerine “Ne gibi kaynaklar?” diye sorulması ile dekan: “Senin anan baban var mı?” diyerek bir öğrenciyi alenen aşağılamış, öğrenciyi küçük düşürmeye çalışmıştır.

Koç Üniversitesi, neredeyse tamamı Türkiye’nin ilk bin öğrencisi içinde olan tam burslu öğrencilere ne şekilde dağıtıldığı bilinmeyen ve sağlıklı beslenmelerine bile yetmeyen bir burs vererek, başarılı öğrencilerin ekonomik zorluklar yüzünden eğitiminden geri kalmasına, sürekli olarak sağlıklarının bozulmasına sebep olmaktadır.

Muadil hatta daha düşük sıralamalar ile öğrenci alan başka vakıf üniversiteleri ve burs miktarlarına bakıldığında, başarılı öğrenciler adeta Koç Üniversitesi’ni seçmekle cezalandırılıyor gibi gözükmekte.

ÜNİVERSİTE                                        BURS

Özyeğin Üniversitesi                          11.645 TL

Sabancı Üniversitesi                          10.000 TL

Medipol Üniversitesi                         15.000 TL

Koç Üniversitesi                                  4.250 TL

Öğrencilerin ciddi bir kısmının beyan ettiğine göre, Koç Üniversitesi bir vakıf üniversitesi olduğu için öğrencilerin başka burslara başvurmaları da mümkün olmamakta ve öğrenciler yalnızca Koç tarafından verilen bu bursla, Türkiye’nin en pahalı üniversitesinde hayatta kalmaya çalışmakta.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu