Genel

Kiptaş İzmit Çınar Evler’in temeli atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ tarafından İzmit Akpınar Arızlı bölgesinde yapılacak 143 konuttan oluşan KİPTAŞ İzmit Çınar Evler’in temeli, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte gerçekleştirilen törenle atıldı

Kiptaş İzmit Çınar Evler’in temeli atıldı … İmamoğlu; “Tabii bu bir kentsel dönüşüm değil, bu bir sosyal konut projesi ama sosyal konut projesi üretmekte depremle mücadelenin aslında önemli bir bölümü” dedi. detaylar saydam haberimizde…

Kiptaş İzmit Çınar Evler’in temeli atıldı

Afet Odaklı Yenilikçi Proje Kocaeli’ye Örnek Olacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ tarafından İzmit Akpınar Arızlı bölgesinde yapılacak 143 konuttan oluşan KİPTAŞ İzmit Çınar Evler’in temeli, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte gerçekleştirilen törenle atıldı

İBB Başkanı İmamoğlu ve Başkan Hürriyet ile birlikte temel atma törenine, TBMM Başkan Vekili Haydar Akar, CHP Kocaeli Milletvekili ve parti meclis üyesi Tahsin Tarhan, CHP Önceki Dönem Milletvekili ve Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya, CHP Kocaeli İl Başkan Vekili Gökhan Darcan ve il yönetim kurulu üyeleri, CHP İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanı, İYİ Parti Kocaeli İl Başkan Vekili Çağlar Özer ve İl Yönetim Kurulu üyeleri, CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, grup başkan vekilleri, kadın ve gençlik kolu başkanları, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekçi, İMO Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Saral, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Av. Vedat Doğusel, Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı, Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası YK Üyesi Tülin Keçeci, İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk, Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Yapı Yol-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ethem Kartal, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Tabipler Odası Başkanı Ömer Ardaman, mahalle muhtarları ve basın mensupları da katıldı.

İMAMOĞLU: 99 DEPREMİNİN EN DERİN ACILARININ YAŞANDIĞI YERDEYİZ

Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

Konuşmalarını gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; Çok kıymetli dostlarımızın da burada bizimle beraber olması beni onurlandırdı. Çok değerli TBMM başkan vekilimize ve Kocaeli Milletvekilimize teşekkür ediyorum. Bugün İzmit Belediye Başkanımızla ortaya koyduğumuz iş birliği sürecinin ilk ürününü hep beraber ortaya çıkarmanın keyfini yaşıyorum. Her şeyden önce burada bulunan bütün konuklarımızı, iki belediye çalışanlarının yanı sıra; bu sürece katkı sunacak olan, burada çalışacak olan emekçileri şimdiden sevgiyle, saygıyla selamlıyor ve başarılar diliyorum. İstanbul denilince son dönemde konu her zaman deprem. Deprem gerçekten Türkiye’nin büyük bir sorunu. Kaldı ki 99 depreminde en derin acıların yaşandığı yerdeyiz, Kocaeli’deyiz. Bu bakımdan deprem kuşağı üzerindeki her kenti derinden ilgilendiren, böylesi önemli bir konuya hep birlikte, el ele kol kola çözüm bulma mecburiyetimiz var. Bu sorunun iş birliği içinde çözülebileceğini, kurumların birbirine en üst seviyede destek olarak bir model geliştirilmesi vesilesiyle; bu sürecin tek bir insanın burnunun kanamadan depremi atlatacağımız günlere kavuşmak zorunda olduğumuzu da biliyorum. Bu manada bu birlikteliğin çok önemi var.

HERKESİN MUTLU OLACAĞI BİR ORTAMI SUNUYORUZ

Tabii bu bir kentsel dönüşüm değil, bu bir sosyal konut projesi ama sosyal konut projesi üretmekte depremle mücadelenin aslında önemli bir bölümü. Burada üretilen sosyal konut ile ilgili arkadaşlarımızla başından beri konuştuğumuz birkaç husus var. En asgari oranda insanların en üst seviyede mutlu olabilecekleri konutlar üretmek. Tasarımıyla, içeriği ile insanlara sunduğu yaşam kalitesiyle aslında asgari oranda bazı koşulların sağlandığı ve ailelerin, kadınların, erkeklerin, çocukların mutlu oldukları bir ortamı insanlara sunmanın şart olduğunu söyledik. Türkiye’nin kesinlikle bir tasarım sorunu yaşadığı ortada. Son yıllarda üretilen toplu konutlara, sosyal konutlara baktığımızda tasarım gücü açısından kente ne katıyor ya da estetik açısından insanlara yaşam kalitesi açısından bizi nereye taşıyor diye sorduğumuzda ne yazık ki istediğimiz o olgun cevapları alamıyoruz.

DEPREM, SİYASET ÜSTÜDÜR

Günün sonunda önerdiğimiz şey şu; bunun seferberlik olduğunu kabul etmek, burada mecliste görev alan dostlarımızla siyaset üstü bir konu olarak gündemde olmasını sağlamak, asla bir siyasi mesele haline bu işi dönüştürmemek. Bunun da olması için bir konsey marifeti ile yani Fatma Başkanımız burada bir dönüşüm ile ilgili karar alacağı zaman siyasi bir dayatma ya da siyasi bir engel olma modeli ile bir Büyükşehir Belediyesinin meclisinde, kapısında beklemeyecek. Tam tersi de olabilir A partisi, B partisi, fark etmiyor, tam tersi de olabilir. Tam tersi varsa söz konusu, bunun da önüne geçecek olan bir konsey marifeti ile aslında bağımsız bir kurul gibi, acil eylem planı gibi kararları alan bir mekanizmanın oluşturulmasını önerdim bakanlığa. Ve deprem bölge kurulları oluşsun dedik. Yani bir talimat gibi anlık karar; bakın öyle zaman geliyor ki yıkılması gereken bir bina ayakta zor duruyor, biz o binayı boşaltamıyoruz. Boşaltıyoruz yıkamıyoruz. O kadar garip sorunlarla uğraşıyoruz ki nasıl çözüme kavuşturacağız? O yüzden sayın bakana dedik ki bu bütüncül bir yaklaşıma ihtiyacı var.

BİZ BURAYA FİNANS SEKTÖRÜNÜ ÇEKECEĞİZ

Bu anlamda birkaç adım atıldı şimdi geniş çerçevede bahsettiğimiz, tarif ettiğimiz konsey modeli üzerinden toplantı yapma kararı verdik, prensip anlaşmasına vardık. Bundan niye bahsediyorum, biz burada inşaat sektörünün en önemli temsilcilerini toplayacağız. En önemli alan olan finans sektörünü çekeceğiz. Tabii ki belediye, bakanlık, büyükşehir belediyesi, valilik, hepsi bir arada hareket etme koşulu ile süreci tek elden doğru kurallarla yönetme çabası içerisinde olacağız. Biz binası yıkılmak üzere olan vatandaşın evinin dönüşümü ile ilgili ona en asgari maliyetle hatta bana göre 0 faizle kredi verip evinin yaptırılmasını, yenilenmesini sağlamadığımız sürece biz büyük bir seferberliğe adım atamayız. 5 daire yerine 10 daire yapmak, 7 daire yerine 12 daire yapmak, yani emsal artışıyla kentlerimizi rezil rüsva ederiz.

İZMİT’LE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

Kıymetli dostlar, depremin dışında bugün yaptığımız depremle mücadele, iş birliği ile kentsel dönüşüm iş birliği ile sosyal konut üretmenin dışında yaptığımız başka bir uygulamayı söylemek istiyorum. Dayanışma. Tabii ki ben İzmit Belediye Başkanımızla dayanışma içinde olacağım. Sadece ve sadece CHP’li bir belediye olduğu için ya da Fatma hanımı çok sevdiğimiz için iş birliği yapıyoruz dayanışması değil bu. Burada yerel yönetimleri gezen koordinatör arkadaşımız da var, Türkiye’nin hemen hemen her belediyesini gezdi. Hiçbir parti ayrımı yapmaksızın, bir parti hiç randevu vermedi. İsmini vermeyeceğim, tahmin etmekte zorlanacaksınız elbette. Diğer parti de randevu veriyordu sonra tam yarıda uyandı. Ondan sonra o da vermemeye başladı. Benim derdim ne olabilir ki? Arkadaşım nasıl işbirliği yapılabilir, nasıl envanter paylaşımı, deneyim paylaşımı yapabiliriz diye belediyeleri geziyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir belediyesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını çalsa benim herhangi bir arkadaşım onu reddedebilir mi? Bu mümkün mü? Bunu aşmak adına biz diyoruz ki, biz bugün dayanışma içerisindeyiz İzmit ile.

BİZİM KAPIMIZ ARDINA KADAR AÇIK

Daha önce de söyledim başka dayanışma içinde olmayı isteyen bir belediyemiz varsa da kapımız ardına kadar açık. Buyursun gelsin, Kocaeli’nin tüm belediyelerine duyuruyorum. Hiçbir endişemiz, kaygımız yok. Bu memleket bizim, partizanlık belası bu ülkenin sabrını zorlar durumda. O manada partizanlığı yok etmek, birilerinin talimatı üzerinden değil, seçilmiş ve görev edinmiş insanların vatandaşa hizmet ve vatandaşa iyilik yapmak adına mücadelesinin önünde hangi akıl duruyorsa onunla mücadele etmemiz lazım.

İSTANBUL HİNTERLANDI GENİŞ BİR ŞEHİR

Bu manada sadece Kiptaş’ın yaptığı sosyal konut değil birçok iştirakimizle, teknik teknolojik, içerik birçok anlamda iş birliğimiz var. Ürünlerini inşallah en yakın zamanda Fatma Hanım İzmit halkı ile paylaşır. Bizim de faydalanacağımız şeyler olabilir. Aynı çalışmaları Türkiye’nin birçok noktasında yapıyoruz. Örneğin; Bursa ve Balıkesir illeri ile de bu çalışmaların hızlıca görüşmelerini başlattık. Özellikle yakın coğrafyamızla başlattık çünkü İstanbul’u yakın coğrafyası çok ilgilendiriyor. Ulaşımı, şehirleşmesi, sosyal ve kültürel yaşamıyla, hatta ve hatta havasıyla suyuyla… Bakın bizim suyumuz Melen’den geliyor. Melen civarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ciddi bir yatımı var. Baraj yatırımı var, gecikmeler oluyor 3-4 seneye bitecek. Dolayısıyla aslında hinterlandı çok geniş bir şehirden bahsediyoruz.

FATMA HANIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Aynı zamanda biz bu dayanışmayı en iyi örnekleri ile Türkiye’nin her yerinde yapmaya, elimizden gelenin en iyisini yapmaya kararlıyız. Bu noktada burada gerçekten titiz, tabiri caizse bir kadın titizliğinin de işin içine girdiği bir ilişkiyi yönettik. Çok mutluyum ilk başladığı gün itibariyle yapılan bütün toplantılardan büyük bir sinerji ile kalktığımızı biliyorum. Bunu bana hem danışmanım hem de genel müdürüm her defasında anlattı. Bu manada hem Fatma Hanım’a hem de bütün katkı sunan arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum. Üç şey benim için çok kıymetliydi; özellikle Fatma Hanım’ın da son karar toplantısındayken üç arzusu vardı: Bir tanesi düşük peşinat, bir diğeri taksitlerin asgari ücreti aşmaması ve özellikle sağlık çalışanlarına, şehit ailelerine bu projede özel bir hakkın tanınmasıydı. Ve 3 prensibin de burada karşılanması beni çok mutlu etti. Umut ediyorum ki bugün atacağımız temel hayırlara vesile olsun. Allah tamına erdirsin. 18 ay bitim süresini doğru takvime çekebileceğimiz kadar çekmenizi umut ediyorum. İnşallah, şimdiden satın alan İzmitlilere hayırlı olsun. Bence teklifte bulunun, belki hararetimizi arttırırsınız. Başka imkânlar bulur, yeni sosyal konutları İzmit’e kazandırmaya devam ederiz diyorum. Anahtar teslim töreninde buluşmak üzere, hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

DOĞADAN İLHAM ALAN PROJEMİZİN TEMELİ ATILIYOR

Fatma Kaplan Hürriyet
Fatma Kaplan Hürriyet

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ise yaşadığı mutluluğu dile getirerek şunları söyledi: “Afet Odaklı Depreme Dayanıklı Kiptaş İzmit Çınar Evler Projesi Temel Atma Töreninde bir arada bulunmaktan dolayı ziyadesiyle mutlu ve gururluyum. Bugün sayın başkanımızı burada bir kere daha ağırlamaktan çok mutlu ve onurluyuz. Sayın Başkanımız gerçekten söz verdiği günden beri, İzmit için, İzmitliler için, Kocaeli için elini uzattı. Türkiye’nin kalbini yönetiyor. Sadece 16 milyon İstanbullu için değil, civar kentteki tüm belediyelere gücü nispetinde, tüm siyasi engellemelere rağmen elini uzatıp destek olmaya çalışıyor. Bu desteğin bizim için önemli sonuçlarından, önemli projelerinden Kiptaş İzmit Çınar Evler Projesi’nin bugün temelini atıyoruz.

İZMİT’E ABİLİK YAPTILAR

Tabi ki bu vesileyle değerli Kiptaş genel müdürümüz başta olmak üzere; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının tüm danışman kadroları, iştiraklerimizin değerli yönetici ve çalışanlarına, herkese çok teşekkür ediyorum. Büyük bir özveri ile İzmit’e abilik yaptılar ve İzmit Belediyemize önemli proje başlıklarında destekler verdiler. İzmit Belediyemiz için, bizim için mesai harcadılar. Bu emek, bu dayanışma, bu birliktelik bizim için çok önemli. Bu vesileyle bir kez daha değerli çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

EMEKTAŞLIĞIN TEMELİNİ DE ATIYORUZ

Bugün burada sadece Kiptaş Çınar Evler Projesi’nin temelini atmıyoruz, İzmit Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki güçlü birlikteliğinin, iş birliğinin, güçlü emektaşlığın temelini de atıyoruz. Sayın başkanımız İzmit’i, İzmitlileri, Kocaeli’yi çok seviyor. Hatırlarsanız İstanbul’da seçimi ikinci kez kazanmasının ardından İzmit’e gelmiş ve şöyle demişti; ‘İzmitlilerle beraber, İzmit Belediyesi ile beraber çok güzel işlere imza atacağımıza, huzurunuzda söz veriyoruz’. Ve çok kısa süre sonra sözünü tuttu. Tüm ekibiyle birlikte, ‘İzmit’le beraber projeler üretelim’ talimatının ardından tüm İBB ekibi bize abilik yaptı ve çalışmaya başladık. Bu kadar yoğunluğun, mücadelenin arasında bize zamanlarını, günlerini ayırdı. Sadece 3 ay gibi kısa bir süre sonra bu projelerin en önemli ayağı olan afet odaklı, depreme dayanıklı konut projesi hazır hale geldi. İşte, Sayın başkanın İzmit’te verdiği sözün ne kadar derin ve anlamlı olduğuna bugün bir kez daha şahit oluyoruz.

BETON MİKSERLERİNE İZİN İÇİN BİN DEREDEN SU GETİRİLDİ

Göreve geldiğimizden bu yana türlü zorluklarla mücadele ediyoruz. Türlü engellemelere karşı çözümler üretmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde hükümetin yanlış ekonomik kararları nedeniyle ekonomik kriz kapımızdaydı. Kasası boş ve borçlu teslim aldığımız bir belediyeydi. Ardından da koronovirüs belası yüzünden daha da derinleşen hem sağlık açısından hem de ekonomik zorluklarla baş başa kaldık. Bunlar yetmezmiş gibi göreve geldiğimizden beri her türlü engelleme, iftira ve yalanlarla karalama siyasetine maruz kaldık. Bugün buraya beton atacak mikserlere bile izin almak için bin dereden su getirildi. Aramadığımız yer, dilekçe vermediğimiz kurum kalmadı. Ama her ne olursa olsun şikâyet etmeden, siyasetin o kısır çekişmesine alet olmadan, kararlılıkla tüm engelleri aşmasını bildik.

DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU BİLİYORUZ

Bütün olumsuzluklara rağmen biz; ‘İlçe belediyesiyiz, paramız yok, yetkimiz yok, büyükşehir gücümüz yok, hükümet desteğimiz yok, arkamızda sıra sıra bakanlıklar yok’ diyerek köşemize çekilip şikâyet etmedik. Hep bir çözüm bulmak için girişimlerde bulunduk ve bu çözümlerin en önemlisi yanı başımızdaydı. Türkiye’nin kalbi; İstanbul’un abiliğini istemekti. Ve bu dönemde tüm belediye çalışanlarımızla büyük bir dayanışma içerisindeyiz. Hizmet için, ortak çözümler bulmak için, milletimiz için kararlılıkla mücadele ediyoruz. Bu kentte her toplantının gündemi biziz, Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit Belediyesi. Herkes bizi konuşuyor, toplantılarda bizi gündemine alıyor. Çünkü biliyoruz ki doğru yoldayız. Çünkü biz kişilerle değil, işimizle ve hizmetlerle uğraşıyoruz. Çünkü biz kısır siyasette hizmetin önüne geçecek hiçbir hamleye izin vermiyoruz.

20 YILDIR UNUTTUKLARINI HATIRLADILAR

Çünkü 20 yıldır unuttuklarını hatırlatıyoruz birilerine. Örnek verelim; Kocaelispor diyoruz, kapatmaya çalıştıkları Kocaelispor akıllarına geliyor ve Kocaelispor diyorlar. Teleferik diyoruz, önce eleştiriyorlar sonra da 20 yıldır yapmadıkları teleferik akıllarına geliyor ve teleferik demeye başlıyorlar. Tarım diyoruz, üretim diyoruz, Türkiye’yi üretim kurtaracak diyoruz. 20 yıldır akıllarına gelmiyor ve ne tesadüf tarım demeye başlıyorlar. Yenilikçi çözümle sosyal konut diyoruz ama birçok yanlış iş ile anılan Kent Konut bir kenarda dururken, konut demeye başlıyorlar. Yıllardır depremden kalan hasarlı konutları bile yıkamayanlar, yıllarca dönüşüm projelerini ellerine yüzlerine bulaştıranlar; birdenbire konut projeleri diyor, kentsel dönüşüm diyor. Biz sanat diyoruz, festivaller kenti olsun, kentimiz nefes alsın diyoruz, insanlarımız mutlu olsun diyoruz. Önce eleştiriyorlar sonra da proje fikirlerimizi sahipleniyorlar. Tüm milletimiz, bu kentte göreve geldiğimizden bu yana dikkatle takip ediyor. Onlar bizimle yarışıyorlar ama bir fark var biz onlarla yarışmıyoruz.

BİZ MAKAM, RANT SEVDALISI DEĞİLİZ

Biz makam, rant, saltanat sevdası ile değil; milletimize hizmet aşkıyla yol alıyoruz. Tüm engellerin üzerine azimle gidiyoruz ve çözüm üretiyoruz. Kendi yetkimiz, olanaklarımız yetmese bile diğer belediyelerimizden, büyükşehir belediyelerimiz ve ilçe belediyelerimizden aldığımız dayanışmadan güç alarak şikâyet etmek yerine; projelerimizi hayata geçirmek için her türlü zorluğa rağmen çözüm üretiyoruz. Bunlardan bir tanesi de konut projemiz. Kiptaş İzmit Çınar Evler Projesi sadece bir konut projesi değil. Sağlıklı, huzurlu, kaliteli ve afet odaklı, yenilikçi anlayışa sahip bir konut projesidir. Bundan sonra sosyal konut deyince kutu kutu evler, insanları yaşanmaz blokların arasına sıkıştıran bir anlayış değil; nitelikli, kaliteli, gerçekten hakkıyla yapılmış konut projeleri anlayışı hâkim olacak. Bunun hayata geçmesi için bizler aslında bir rol model, bir örnek oluşturuyoruz.

RANT PROJELERİNE TOKAT GİBİ BİR CEVAP

Belki daire sayısı az ama burada yaratacağı etki, hacmi gerçekten büyük olacak. Bugüne kadar sosyal konut adı altında yapılan rant projelerine tokat gibi bir cevap olacak. Alım gücü konusunda asgari ücretle çalışan insanların bile asgari ücretin altında taksitlerle ödeme yapabilmesi bu projenin önemli detaylarından biri. Anket yaparken 50 bin lira peşinat teklifiyle anketi sunmuştuk. Vatandaşımız eleştirdi. 50 bini veremeyecek çok insan var dedik. Genel müdürümüz ve değerli çalışanları bunu bile dikkate aldı ve hemen peşinatı nasıl düşürürüz, nasıl yeni bir finansman modeli oluştururuz diye günlerce kafa yordular. Ve 50 bin peşinat örneğiyle yola çıkılan bu projeden; peşinatı 27 bine düşürerek insanlarımız kolayca alabilsin, ödeyebilsin sonucuna ulaştık. Düşük sabit faizle rahatlıkla kredi de kullanabilsin diye bankalarla gerekli tüm girişimler yapıldı. Orta ve alt gelirli gruptaki insanlarımızın rahatlıkla alabileceği ve sürecin tamamen şeffaf yönetileceği, kuraların noter huzurunda yapılacağı, hiçbir şekilde rant hikâyelerinin olmayacağı, çok önemli bir süreçle kısa süre sonra insanlarımız nitelikli ev sahibi olacaklar.

SAĞLIKÇILARIMIZA DESTEK VERİYORUZ

Bir de bu projenin en çok sevindiğim tarafı bu dönemin kahramanları olan sağlık çalışanlarımıza ayrılmış kontenjan hakkı. Bu bizim için çok önemli. Onlara biraz olsun borçlarımızı ödeyebiliyorsak, onları biraz da olsa mutlu edebiliyorsak ne mutlu bize. Koronavirüs mücadelesinde sağlıkçılarımızın emeği yadsınamaz. Bu anlamda sağlıkçılarımıza da bu projemizde destek veriyor olmaktan gururluyuz. Bir kez daha Sayın Başkanımıza, Değerli genel müdürümüze, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Doğadan ilham alan, tasarım gücü yüksek, afet odaklı ve depreme dayanıklı Kiptaş İzmit Çınar Evler Projesi’nin İzmitlilere ve Kocaelililere hayırlı olmasını diliyorum. Saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

EVİ OLMAYAN VATANDAŞLAR EV SAHİBİ OLACAK

Mehmet Ali Kurt
Mehmet Ali Kurt

Törende konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kurt ise şunları söyledi; “3 ay önce bu arsayı edindik, mimarlık projelerini, mühendislik projelerini, ruhsatını tamamladık. Bu kadar hızlı yol alabilmemizin en önemli sebebi bu iş birliğidir. Biz Kiptaş yönetimi olarak yaptığımız ve yapacağımız tüm işlerde evi olmayan vatandaşlarımıza fırsat eşitliği sağlayarak, mevcut dönemin en uygun koşullarında vatandaşlarımızın ev sahibi olmasını istiyoruz. Şeffaf, erişilebilir ve sosyal farkındalığı ön planda olan bir yönetim anlayışı sergiledik. Sorunlara değil, çözümlere odaklandık. Eski yönetimden devraldığımız projelerin sorunlarını nasıl çözeriz, afet odaklı projeler ile daha çok hayat nasıl kazandırırız, ekip arkadaşlarımızla birlikte dert ettik, mesai harcadık. Alternatif finans modelleri gerçekleştirerek çok uygun ödeme planları ile projeler hayata geçirdik. Bu projemiz bugün piyasanın finans oranlarının ortalama 5 puan altında ve vatandaşlarımıza bu şekilde bir ödeme planı sunacağız.

2.510 TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA

Bugün temelini atacağımız KİPTAŞ İzmit Çınar Evler projemiz; insan ve çevre odaklı, mimari tasarıma önem verdiğimiz sosyal konut anlayışına yeni soluk getiren bir proje. Silivri 4.Etap projemizde olduğu gibi, en baştan beri katılımcı bir anlayışla hareket ettik, anket düzenledik, anketimize 10 binin üzerinde vatandaşımız katılım sağladı. Mimari ve finansal açıdan bu katılımcılar projemize yön verdiler. 143 konut 5 ticari birim bulunan projemiz, toplam 148 bağımsız birimden oluşmaktadır. Projemizde konutların ortalama kat brüt alanları; 87 metrekare olan 37 adet 2+1 bahçe kullanımlı dairelerimiz, 93 metre kare 66 adet 2+1 normal kat dairelerimiz, 124 metrekare olan 40 adet 3+1 olmak üzere çatı dublex dairelerimizden meydana gelen 4 bloklu bir projedir. Projemiz peşin 274 bin TL’den başlayan fiyatların yanı sıra, asgari peşinat tutarımız 27 bin 405 TL’den başlayarak 120 ay vadeli bankalardan aldığımız özel finans oranları sayesinde aylık taksitlerimiz 2.510 liradan başlayacaktır.

ASGARİ ÜCRETLİ DE EV SAHİBİ OLACAK

Asgari ücretin belirleneceği bugünlerde taksitlerimizi asgari ücretin altında tutabilmek için çok çaba sarf ettik ve başardık. cinarevler.kiptas.com.tr adresimizde, sitemizde başvuru detaylarına vatandaşlarımız erişebilecek. İnternet sitemiz aktif, herkes siteye girebilir ve başvuru şartlarını okuyarak, başvurularını yapabilirler. 18 Ocak tarihine kadar başvuruları alacağız. Konut adedinden fazla başvuru olması halinde Kiptaş Genel Müdürlüğü Binası’nda noter huzurunda kura ile hak sahiplerini belirleyeceğiz. Başvuru şartlarında önceliğimiz; Kocaeli’nde en az bir yıl ikamet etme şartı koyduk, evi olmayan vatandaşlarımızı bu projeye öncelik veriyoruz. Aynı zamanda başvuracak kişilerin Kiptaş’tan daha önce ev almamış olması gerekmektedir. Şahsen başvuracak vatandaşlarımız İzmit Belediyesi’nin yakınında kurduğumuz irtibat çadırına bugünden itibaren gidip başvuru ile ilgili detaylı bilgi alabilirler.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI, ENGELLİ VE ŞEHİT AİLELERİNE MÜJDE

KİPTAŞ İzmit Çınar Evler projemizde diğer sosyal konut projelerimizde olduğu gibi ayrıcalıklı gruplara yer verdik. Engelli ve şehit ailelerin yanı sıra Silivri 4. Etap projemizde olduğu gibi farkındalık yaratmak için sağlık çalışanlarımızı da bu kapsama aldık. Her ayrıcalıklı gruba projemizin %7’sine denk gelecek şekilde 2 artı bir ara katlı dairelerden kontenjan ayırdık. Bu vesile ile yaklaşık bir yıldır devam eden pandemi sürecinde canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Umarım bu farkındalık yapmaya çalıştığımız işe, diğer sektör temsilcileri de ortak olur. Projemizin tamamlanma süresini 18 ay olarak planladık ancak firmamızın özverili çalışması ile bu süreyi mümkün mertebe öne çekerek daha erken teslim etmek için ekip arkadaşlarımızla beraber yoğun çalışacağız. Projede emeği geçen başta İBB Ekrem İmamoğlu’na ve İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e ve her iki belediyedeki iş arkadaşlarımıza, değerli katılımcılara teşekkür ediyorum, projemizin Kocaeli iline hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

3 FARKLI TİPTE 143 KONUT

Butona basılarak temeli atılan proje, yeni nesil sosyal konut ve butik yaşam anlayışını buluşturuyor. Kiptaş, 4 bloktan ve 143 konut ile 5 ticari birimden oluşan mimari yapısıyla İzmitlilerin ihtiyaçları karşılamak için ilk adımlarını attı. Proje; ortalama kat brüt alanları 87 metrekare olan 37 adet 2+1 bahçe kullanımlı daire, 93 metrekare olan 66 adet 2+1 ara kat daire, 124 metrekare olan 40 adet 3+1 olmak üzere toplam 143 konuttan oluşuyor.

YEŞİL ALANLAR İLE FERAH BİR YAŞAM SUNUYOR

Kutu gibi evlerin, binaların anlayışından uzak olarak İzmit’e kazandırılan Kiptaş Projesi’nin %40’ı yeşil alandan oluşuyor. Geniş yeşil alanların, otopark ve spor alanlarının olduğu projenin mimarisi, içinde bulunduğu doğadan ilhamla tasarlandı. Standart sosyal konut anlayışını değiştirecek bir niteliğe sahip olan bu evlerde yaşamak için başvuru şartları ise şöyle…

BAŞVURU SÜRECİ VE ŞARTLAR

İzmitlilerin başvuru şartlarında aranan özellikler; kendisi veya eşine ait evinin olmaması, son bir yıldır Kocaeli il sınırlarında ikamet etmesi ve daha önce Kiptaş’tan ev almamış olması gerekiyor. Projeye; 28 Aralık ve 18 Ocak tarihleri arasında KİPTAŞ İzmit Çınar Evler sitesi (cinarevler.kiptas.com.tr) üzerinden online talep alınacak. 500 TL katılım bedeli yine internet üzerinden kredi kartı veya havale/eft ile ödenebilecek. Ayrıca İzmit’te bir başvuru çadırı kurularak şahsi başvurular için İzmitli vatandaşlara hizmet sunuluyor. Detaylı bilgileri web sitesinde yer alan Kiptaş projesine, 0262 255 55 41 nolu çağrı merkezinden de ulaşılabilecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA AYRICALIK

Projedeki konutların %21’ine denk gelen kısmı; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, en az %40 oranında engelli vatandaşlar ve kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında sigortalı olarak çalıştığını belgeleyen tüm sağlık personeli için ayrılıyor.

Ambulans şoförü, hasta bakıcı, hemşire, doktor vb tıbbi laboratuvar, aile sağlığı merkezi, eczane çalışanları gibi tüm sağlık personelleri bu haktan yararlanacak. Kolay ödeme seçenekleri ile vatandaşların bütçesini düşünen İzmit Belediyesi İzmitlilerin; anlaşma yapılan bankalarla özel faiz oranları ile kredi kullanarak ya da Kiptaş’a borçlanarak evlere sahip olmalarına olanak sağladı.

ÖRNEK BANKA ÖDEME PLANI

Hem banka hem de Kiptaş için ayrı ödeme planları oluşturan İzmit Belediyesinin, vatandaşlara sağladığı bu geniş olanaklar ile kentte evi olmayan insanlar ev sahibi olmaya hak kazanıyor. 3 ayrı ödeme şekli ile örnek banka planları şu şekilde;

*- 1.87 m2 2+1 daire tipleri; peşin 274 Bin liradan başlıyor, 120 ay vade seçeneği ile bankalarla yapılan özel anlaşmalı faiz oranları çerçevesinde kredi kullanarak %10 peşinat tutarı 27.405 lira ödeyip, aylık 2.510 liradan başlayan sabit taksit seçeneği mevcut. Bu ödeme seçeneğinde 12. ay %10- 24. ay %20 ara ödemeler bulunuyor.
*- 2.93 m2 2+1 daire tipleri peşin 283.650 liradan başlıyor, 120 ay vade seçeneği ile bankalarla yapılan özel anlaşmalı faiz oranları çerçevesinde kredi kullanarak %10 peşinat tutarı 28.365 lira ödeyip, aylık 2.597 liradan başlayan sabit taksit seçeneği mevcut. Bu ödeme seçeneğinde 12. ay %10 24. ay %20 ara ödeme bulunuyor.
*- 3.124 m2 3+1 daire tipleri peşin, 372 bin liradan başlıyor, 120 ay vade seçeneği ile bankalarla yapılan özel anlaşmalı faiz oranları çerçevesinde kredi kullanarak %10 peşinat tutarı, 37.200 lira ödeyerek, aylık 3.406 liradan başlayan sabit taksit seçeneği mevcut. Bu ödeme seçeneğinde 12. ay %10 24. ay %20 ara ödeme bulunuyor.

ÖRNEK KİPTAŞ ÖDEME PLANI

Kiptaş’a borçlanarak ev sahibi olabilmek için 3 ayrı ödeme şekli ise şu şekilde;

1.87 m2 2+1 daire tipleri, peşin 274 Bin liradan başlıyor, Kiptaş finansmanı ile bu daireye; %10 peşinat tutarı 27.405 lira ödeyerek, 22 ay vade seçeneği ile aylık 7.474 liradan başlayan sabit taksit seçeneği mevcut. Bu ödeme seçeneğinde 12. ay %10 24. ay %20 ara ödeme bulunuyor.
2.93 m2 2+1 daire tipleri, peşin 283.650 liradan başlıyor. Kiptaş finansmanı ile bu daireye; %10 peşinat tutarı 28.365 lira ödeyerek, 22 ay vade seçeneği ile aylık 7.735 liradan başlayan sabit taksit seçeneği mevcut. Bu ödeme seçeneğinde 12. ay %10 24. ay %20 ara ödeme bulunuyor.
3.124 m2 3+1 daire tipleri, peşin 372 bin liradan başlıyor. Kiptaş finansmanı ile bu daireye; %10 peşinat tutarı 37.200 lira ödeyerek, 22 ay vade seçeneği ile aylık 10.145 liradan başlayan sabit taksit seçeneği mevcut. Bu ödeme seçeneğinde 12. ay %10 24. ay %20 ara ödeme bulunuyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu