Politika

Kılıçdaroğlu: ‘Her bir saatte Türkiye’nin ödediği faiz iki milyon dolardır’

Kılıçdaroğlu; "Türkiye üretimi kesti. Nohut, saman ithal ediyoruz. Alman, Kanadalı, ABD’li çiftçi için çalışıyoruz. Pamuk ithal ediyoruz Yunanistan’dan. Pamuk ekecek tarla mı bitti Allah aşkına?" dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘Her bir saatte Türkiye’nin ödediği faiz iki milyon dolardır’BİRKONFED‘in İstanbul’da düzenlediği Ekonomi Değerlendirme Toplantıları’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkemizin ekonomik durumuna değindi. detaylar saydam haberimizde…

Kılıçdaroğlu: ‘Her bir saatte Türkiye’nin ödediği faiz iki milyon dolardır’

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştirdi. Dünyanın her tarafından merkez bankalarının bağımsız olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Faiz ödemek için borç alır noktaya geldik”

“Merkez Bankası’na ekonomik talimat verirsin. Kullanacağı araçlara siyasi organ müdahale etmez. Ama hedef verir. Tutmazsa görevden alırsınız. Merkez Bankası’nın verdiği kararlara siyasi iktidar müdahale etmez. Siz müdahale ederseniz dünyada bir itibarınız olmaz. Bunlardan vazgeçilmeli. Faiz ödemek için borç alır noktaya geldi Türkiye. Her bir saatte Türkiye Cumhuriyeti’nin ödediği faiz iki milyon dolardır. Saat başına iki milyon dolar faiz ödeyen bir ülkenin ekonomik krizden kurtulabilir mi?

“Nohut, saman ithal ediyoruz”

Bizim komşularımızla kavga edecek halimiz mi var? Kim için çalışıyoruz? Türkiye üretimi kesti. Üretimi öncelememiz gerekiyor. Nohut, saman ithal ediyoruz. Alman, Kanadalı, ABD’li çiftçi için çalışıyoruz. Pamuk ithal ediyoruz Yunanistan’dan. Pamuk ekecek tarla mı bitti Allah aşkına?

“Güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var”

Bakın toplu intiharlar başladı, neden? Konteynerlerin yanında çöpten yiyecek toplayan kadınları görürsünüz. 21. yüzyılın Türkiye’sinden bahsediyoruz. Güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var. Sürdürülebilirliğe ihtiyacımız var. Eğer siz Atatürk’ün sanayi devrimini yakalamak için gösterdiği çabayı gösterseydiniz bugün farklı bir Türkiye vardı. Kesildiği için bu noktaya gerisin geriye geldik.

“Neden ben ve sizler siyasi iktidar tarafından tehdit ediliyoruz?”

Hukuk, can ve mal güvenliğinin garanti altına alındığı kurallar bütünüdür. Benim can ve mal güvenliğim yoksa yabancı sermaye neden gelsin? Hiçbirinizin Türkiye’de can ve mal güvenliği yok. Siyasi iktidar “Ben bunu yargılamak istiyorum” derse, sizin avukatınız bile sizin neden tutuklandığınızı bilemez. Yabancı sermaye neden Türkiye’ye gelsin? Neden ben ve sizler siyasi iktidar tarafından tehdit ediliyoruz? Devleti yöneten böyle bir şey olabilir mi?”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu