Politika

‘KHK facia’ diyen Arınç istişare kurulunda cezalandırıldı

Erdoğan, Bülent Arınç'ın KHK'larla ilgili açıklamaları için; "Arkadaşlar kendisini iyi bir hukukçu olduğuna göre 'KHK facia' ifadesi kullanmasını esefle karşıladım. Bugün zaten bir toplantımız var, bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz" demişti.

‘KHK facia’ diyen Arınç istişare kurulunda cezalandırıldıArınç, FETÖ yargılamalarında büyük hatalar yapıldığını belirterek yargıyı sert bir dille eleştirmişti. Arınç‘ın sözleri AKP içinde de tartışma yaratmıştı. detaylar saydam haberimizde…

‘KHK facia’ diyen Arınç istişare kurulunda cezalandırıldı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, AKP’li Bülent Arınç, verdiği bir röportajda Kanun Hükmünde Kararnameler için “bir faciadır” demiş ve “Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki, ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da özür diliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

AKP içinde tartışma başladı

Arınç ayrıca FETÖ yargılamalarında büyük hatalar yapıldığını belirterek yargıyı sert bir dille eleştirmişti. Arınç‘ın sözleri AKP içinde de tartışma yaratmıştı.

Erdoğan Arınç’ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, bugün AKP Grup Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç‘ın açıklamalarını hedef almıştı.

“Bugün yapacağımız toplantıda konuşacağız”

Erdoğan, Bülent Arınç‘ın KHK‘larla ilgili açıklamaları için; “Arkadaşlar kendisini iyi bir hukukçu olduğuna göre ‘KHK facia’ ifadesi kullanmasını esefle karşıladım. Bugün zaten bir toplantımız var, bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz. Bugün yapacağımız toplantıda konuşacağız” demişti.

Ve Arınç böyle cezalandırıldı…

Bu akşam, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK), Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantı 3 saat sürdü

Toplantıya YİK üyeleri İsmail Kahraman, Köksal Toptan, Bülent Arınç, Yıldırım Akbulut, Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin‘in yanı sıra İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ile Erdoğan‘ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan katıldı. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Erdoğan’ın sol başında oturan Arınç…

2 Ekim 2019 günü, YİK, ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanmıştı. O günkü toplantıda Erdoğan‘ın sol başında Bülent Arınç yer almıştı. Arınç‘ın sol yanında ise; Köksal Toptan ve Yıldırım Akbulut bulunuyordu.

2’nci toplantıda yeri sağdan 3’üncü sıraya kaydırıldı

Erdoğan, bu kez sol yanına Yıldırım Akbulut‘u alırken, sağ yanında ise yine İsmail Kahraman‘ı yerleştirdi. Arınç‘ın ise, sağdan üçüncü sıraya oturtulması dikkat çekti.

Arınç’ın morali bozuktu…

İddia o ki, Arınç da bu oturma düzenine kızarak, toplantı öncesi itiraz etti. Öte yandan, fotoğraf karesinde Arınç‘ın moralinin bozuk olduğu da gözlendi.

Erdoğan Arınç’ı cezalandırdı

Protokol gereği Arınç‘ın başta oturması gerektiği konuşulurken, ilk toplantının aksine ikinci toplantıda Arınç‘ın ortalara kaydırılması, Erdoğan‘ın Arınç‘ı son dönem ki ifadelerinden dolayı cezalandırdığı şeklinde yorumlandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu