Sosyal yaşam

Hamile Kadınlar Ne Kadar Demire İhtiyaç Duyar? – Hamileliğe Hazırlık Rehberi

Hamile Kadınlar Ne Kadar Demire İhtiyaç Duyar? – Hamileliğe Hazırlık Rehberi … “Demir açısından zengin yiyeceklerle beslenirken de demir içeren ilâçların alınması gerekir…” detaylar saydam haberimizde…

Hamile Kadınlar Ne Kadar Demire İhtiyaç Duyar? – Hamileliğe Hazırlık Rehberi

Demir, bebeğin ve annenin temel ihtiyaçlarından biridir. Bir hamilenin günde 1 gr demire ihtiyacı vardır. Yiyeceklerle alınan demir tek başına yeterli değildir. Demir açısından zengin yiyeceklerle beslenirken de demir içeren ilâçların alınması gerekir. Bu nedenle gebeliğin 16-20. haftalarından itibaren, doktorunuza danışarak demir içeren ilâçlar almalısınız.

İYOT

İyot vücudun enerji kullanımını kontrol eden ve hormonların üretilmesi için ihtiyaç duyulan bir mineraldir.

İyot yetersizliği hem yetişkinlerde hem de gebe kadın ve bebeklerinde önemli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. İyot yetersizliği ve buna bağlı hastalıklar ülkemizde özellikle Karadeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde daha sık görülmektedir.

İYOT YETERSİZLİĞİ NE TÜR SORUNLARA YOL AÇAR?

İyot eksikliği yetişkinlikte guatr hastalığına neden olmaktadır. Gebelikte iyot yetersizliği ise, ölü doğum ve düşük riskini arttırmakta ve bebeklerde guatr, ağır derecede büyüme ve gelişme geriliği, zekâ geriliği, işitme engeli ve nörolojik bozukluklara yol açmaktadır.

İYOT YETERSİZLİĞİ SORUNLARI ÖNLENEBİLİR Mİ?

İyot yetersizliğine bağlı sorunları önlemenin en kolay ve en ucuz yolu iyotlu tuz kullanmaktadır. Ülkemizde 1998 yılından beri sofralık tuzların içine iyot eklenmesi uygulamasına başlanmıştır. Evinizde kullandığınız sofralık tuzların iyotlu tuz olmasına dikkat edin.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu