Politika

EMEP: ‘Böyle bir son yaşanmasın diye birlik olalım’

Erkan; "Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon rakamını yüzde 8,5 olarak açıkladı. Çarşı-pazar bakanı yalanlıyor" dedi.

EMEP: ‘Böyle bir son yaşanmasın diye birlik olalım’Erkan; “Emekçiler işsiz, emekçiler yoksul, emekçiler çaresiz ama Hükümet Amerika ile silah alma pazarlığı yapıyor. Eğitim, sağlık, barınma, ulaşım gibi en temel haklar sadece parası olanın yararlandığı hizmetler haline getiriliyor” dedi. detaylar saydam haberimizde…

EMEP: ‘Böyle bir son yaşanmasın diye birlik olalım’

Emek Partisi, son dönemde yaşanan intiharlara dair açıklamada bulundu.

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzalı yapılan açıklamada, “Tek bir işçi, tek bir aile bir daha böyle bir çaresizlik, böyle bir son yaşamasın diye birlik olalım” denildi.

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzalı açıklama şöyle:

“Gazete, radyo ve televizyon bültenlerine ‘Bakırköy’de biri çocuk 3 kişi evinde ölü bulundu’ haberi düştü… İstanbul Fatih ve Antalya‘da yaşanan toplu intihar olaylarının yarattığı travmayı üzerimizden atamadan, yeni bir olayla sarsıldık. Bu kez bir baba, bir anne ve 6 yaşında bir çocuktu hayattan koparılan. Bakırköy‘de yaşanan intiharın ardından Başsavcılıkça yapılan açıklamada intiharın nedeni için ‘Aşırı derecede borçlanmanın etkisi ile bunalım’ denildi.

“Antalya’da da tablo aynıydı”

Fatih‘te de, Antalya‘da da tablo aynıydı. Geçim sıkıntısı, borçlanma, işsizlik, yoksulluk, bütün bu keşmekeş içerisinde tek başına olmanın yarattığı çaresizlik duygusu… Arka arkaya yaşanan bu olaylara münferit diyebilir miyiz? Bunlar psikolojik sorunlar yaşayan insanlar deyip işin içinden sıyrılabilir mi bu ülkeyi yönetenler? Bu ülkede iki hafta içinde 3 aile yaşadığı çaresizlik karşısında ölümü seçmişse, bu düzendir sorumlusu, kendisi şatafat içerisinde yaşayıp bu ülkenin emekçilerini sefalete sürükleyen iktidardır sorumlusu.

“Kentimizde son 1 ayda 10 intihar”

AKP iktidarında intihar ederek hayatına son veren yurttaş sayısı resmi rakamlara göre 47 bin 537’ye ulaştı. Buna göre geçtiğimiz 16 yılda günde 8 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. Kentimizde ise 11 Ekim ile 15 Kasım arasında 10 kişi intihar ederek yaşamına son verdi!

Şimdi deniyor ki ‘Enflasyon düştü, ekonomi iyiye gidiyor.’ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon rakamını yüzde 8,5 olarak açıkladı. Çarşı-pazar bakanı yalanlıyor. En temel tüketim ürünlerine bile ulaşmakta güçlük çekiyor emekçiler. Bırakın eti, balığı, tavuğu tüketmeyi ekmeğin 1,75’e satıldığı ilimizde, ucuz diye bayat ekmek kuyruğuna giriyor emekçiler.

Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı. Ağustos ayında işsizlik yüzde 14’e çıktı. İşsiz sayısı bir yılda 980 bin artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu. Son 15 yılın en yüksek işsizlik rakamı.

“TÜİK ekonominin 3 çeyrektir daraldığını açıklıyor”

Bakan ekonomi iyiye gidiyor diyedursun TÜİK ekonominin 3 çeyrektir daraldığını açıklıyor. Emekçiler işsiz, emekçiler yoksul, emekçiler çaresiz ama Hükümet Amerika ile silah alma pazarlığı yapıyor. Eğitim, sağlık, barınma, ulaşım gibi en temel haklar sadece parası olanın yararlandığı hizmetler haline getiriliyor. Yetmiyor, ekonomik krizin yükü, savaş harcamalarının tüm faturası halka kesiliyor, emekçilerin vergi yükünü artıracak paketler açıklanıyor.

“Bu iktidar kapitalist düzen sürsün diye vardır”

Ekonominin durumu bu kadar net, emekçilerin gerçeği bu kadar açık ortadadır. Bu iktidar kapitalist düzen sürsün diye vardır. O zenginlerin Robin Hood’udur. Fakirden alır, zengine verir. Emekçi vergi öder, hem doğrudan, hem dolaylı. Bu vergi emekçiye hizmet, iş, yaşam kalitesi olarak dönmez. Patronlara teşvik olarak döner. Patronların vergi borçları, prim borçları silinir, hatta özel bankalardan aldıkları borçlara ister TL, ister döviz olsun Hükümet kefil olur, kaynağı yine emekçiden kesilen vergi olur.

Siz bu iktidardan bir kez bile ‘İşçilerin banka borçları yapılandırılacak, devlet işçinin borcuna kefil olacak’ dendiğini duydunuz mu? Ayrım yapmadan her işsiz işsizlik fonundan yararlanacak dedi mi bu iktidar? Bu iktidar emekçiye dost değildir. Bu iktidar olsa olsa patronlara dost olur.

“Hepimizin sorunu aynı, hepimizi çıkarı ortak”

Tüm yaşadığımız bu sorunların tek bir çözümü var, işçiler, emekçiler olarak birleşmek, hakkımız olanın peşine birlikte düşmek. Hepimizin sorunu aynı, hepimizi çıkarı ortak… Emek Partisi olarak tüm emekçileri kendi partisinde örgütlenmeye, insanca bir yaşam için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu kavga insanca bir yaşam kavgası, bu kavga ekmek kavgası, gelin bu kavgada yan yana olalım.

Tek bir işçi, tek bir aile bir daha böyle bir çaresizlik, böyle bir son yaşamasın diye birlik olalım.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu