Doğal Yaşam

Doğal gaz tasarrufu yapmanın yöntemleri

Doğal gaz tasarrufu yapmanın yöntemleri … Tükettiğimiz doğal gazın % 90’ı ithal edildiğinden yüksek bir fiyata sahip olan doğal gaz, özellikle soğuk bir iklime sahip illerimizde, konutlar için yüksek bir harcama kalemi olarak öne çıkmaktadır. detaylar saydam haberimizde…

Doğal gaz tasarrufu yapmanın yöntemleri

EPDK 2014 verilerine göre Türkiye’de 2014 yılında 48.7 milyon m3 doğal gaz tüketilmiş olup, bunun sadece 470 milyon m3’luk bir kısmi Türkiye’de üretilmiştir. Toplam tüketimin yaklaşık % 20’si konutlarda yapılmaktadır. Doğal gaz tasarrufu yaparak cebinizi koruduğunuz gibi ülke ekonomisine de katkıda bulunabilirsiniz. Tamamına yakınını ithal ettiğimiz doğal gaz, Türkiye’nin en büyük ithalat kalemi olup, ülkemizin cari açığını oldukça olumsuz etkilemektedir.

Ortalama doğal gaz tüketim miktarı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2014 yayınlanan son rapora göre doğal gaz kullanan konut sayısı 1.2 milyon artarak 10.7 milyona ulaşmıştır. 2014 yilında1,043 m3/TL olan doğal gaz fiyatı, 2015 yılında ortalama 1.15 TL ye yükselmiştir. Doğal gaz kullanım fiyatları, dünya doğal gaz fiyatları ve döviz kurundaki değişikliklerden etkilendiği gibi, tüketimin arttığı kış aylarında da fiyatların yükseldiği görülmektedir.

2014 yılı sonu itibariyle doğal gaz hizmeti götürülen 71 ilde toplam konut abone sayısı 10.758.400’e ulaşmıştır. Konut başına ortalama doğal gaz tüketimi 865 m3 olmuştur. Bu tüketim miktarı yaklaşık 966 TL’lik bir yıllık doğal gaz harcaması miktarına tekabül etmektedir.

Doğal gaz tasarrufu

2013 yılında 956 m3 olan konut başına ortalama doğal gaz ortalama tüketimi 2014 yılında 856 m3’e düşmüştür. Bu düşüş kısmen ortalamaların üzerinde sıcaklıklara tanık olduğumuz kış ayları nedeniyle yaşanmış olmakla birlikte, bir diğer önemli etken tüketicilerin bu konu hakkında giderek bilinçlenmesidir. Yalıtım ve cephe kaplamalarındaki gelişen ve giderek ucuzlayan teknolojiler, bilinçlenen tüketiciler tarafından ilgi görmektedir. Bunun yani sıra belediyeler tarafından gerçekleştirilen, dönüşüm projeleri ile eski binalar yenilenmekte ve enerji yalıtım problemleri giderilmektedir. Tüm bu bileşenlerin sonucu olarak ortalama doğal gaz tüketimi düşme eğilimi göstermektedir. Kaynak: akıllıtarife

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu