Genel

Demokrasi Güçleri 8 Aralık’ta Bakırköy’de buluşuyor

Demokrasi Güçleri 8 Aralık’ta Bakırköy’de buluşuyor … Asgari ücret görüşmeleri dün başladı. TÜİK verilerine göre asgari ücretin altında, asgari ücret düzeyinde veya asgari ücretin yüzde 15 üzerinde ücret alan emekçilerin sayısı toplam 10 milyon. detaylar saydam haberimizde…

Demokrasi Güçleri 8 Aralık’ta Bakırköy’de buluşuyor

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri tarafından 8 Aralık 2019, Pazar günü İstanbul Bakırköy’de gerçekleştirilecek olan “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!” mitingine çağrı amacıyla; İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) Cağaloğlu binasında bir basın toplantısı düzenlendi.

Temsilciler katıldı

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri adına; DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Tertip Komitesi adına İTO Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk ve Tertip Komitesi Başkanı KESK İstanbul Dönem Yürütmesinden Erdal Güzel tarafından gerçekleştirilen basın toplantısına İstanbul’da faaliyet yürüten meslek örgütleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşu ve partilerin temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Çağrı metnini Prof. Dr. Pınar Saip okudu

DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Kanber Saygılı tarafından açılışı yapılan toplantıda, KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik tarafından yapılan konuşmanın ardından İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri bileşenleri tarafından ortaklaşa hazırlanan basın açıklaması ve mitinge çağrı metni, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip tarafından okundu.

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri adına İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip tarafından okunan basın açıklamasının tam metni:

Bütün Emekçileri 8 Aralık’ta Bakırköy’de

“İnsanca yaşamak istiyoruz” mitingine bekliyoruz!

2020 bütçesi geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kamu çalışanlarının payına gene yoksulluk ve sefalet düştü.

*

Asgari ücret görüşmeleri dün başladı. TÜİK verilerine göre asgari ücretin altında, asgari ücret düzeyinde veya asgari ücretin yüzde 15 üzerinde ücret alan emekçilerin sayısı toplam 10 milyon.

*

Son iki yılda elektrik fiyatları yüzde 72.4, doğalgaz fiyatları yüzde 60.7 arttı. Çarşı, pazar el yakıyor.

*

Nüfusun yüzde 1’lik kesimi ulusal servetin yüzde 54,4’ünü elinde tutuyor, gelir vergisinin ise yüzde 92’sini emekçiler ödüyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 70’i de dolaylı vergilerden geliyor.
*
Grev kararları yasaklı, toplu iş sözleşmesi için taleplerini ifade eden kamu emekçilerine, tazminatını isteyen maden işçilerine, emeklilik hakkını arayan EYT’lilere Ankara yolları kapalı.

*

Bir gecede çıkartılan KHK’larla ihraç edilen kamu emekçileri, seçilmişlerin yerine atanan kayyumlar tarafından işlerine son verilen belediye çalışanları ve aileleri açlığa mahkum.

*

Ücretine zam istemek, hak istemek, adalet istemek hainlik(!) olarak görülüyor, en meşru talepler gözaltı ve tutuklamayla karşılık buluyor.

*

Emeğiyle geçinen geniş halk kesimleri için hayat her geçen gün zorlaşıyor, insanlarımız geçim zorluğu nedeniyle evine ekmek götüremiyor, çaresizlikten intihar ediyor. (Sorumluların bulduğu çözüm ise siyanür satışını yasaklamak oluyor!)

*

Siyasi iktidar vatandaşların yaşadığı sorunlara çare üretmek yerine gerçeklerle bağdaşmayan “Yeni Ekonomik Program”lar açıklıyor, hiçbir zaman tutmayacak enflasyon, büyüme hedefleri rakamlarına inanmamızı bekliyor.

*

Ancak ne yalanları ne de savaş politikaları halkın gerçek gündemini gizleyemiyor.

Sokağın gündemi art arda gelen zamlar, büyüyen vergiler, küçülen maaşlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon, hayat pahalılığı.

*

Peki, çaresiz miyiz?
Hayır.
Bin kere hayır!

*

Onlar bir avuç, biz milyonlarız. Biliyoruz ki, bizim gücümüz birliğimizdedir. Tek yapmamız gereken el ele vermek, yan yana gelmek, omuz omuza yürümek.

*

Bunun için İstanbul’daki sendikalar, emek, meslek örgütleri, emekten yana siyasi partiler, örgütler olarak İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri çatısı altında toplandık.

Öncelikli taleplerimiz:

1- İşten çıkarmalar yasaklansın.
2- Asgari ücret açlık değil, insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun.
3- İşsizlik fonu işçilere verilsin.
4- Elektrik, su, doğalgazda vergi kaldırılsın.
5- Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin.
6- Toplumsal barış sağlansın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın.

Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 8 Aralık, Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Halk Pazarında “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!” mitinginde buluşuyoruz.

Bütün emekçileri bekliyoruz.
İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri

Miting Programı:

13.00: Toplanma
13.30: Yürüyüş
14.30: Konuşmalar
– Miting Tertip Komitesi adına selamlama
– EYT’liler adına konuşma
– İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri adına konuşma
15.30: Müzik
Grup Vardiya
17.00: Bitiş

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu