Politika

Ceza indirimi beklentisi Af Yasası tasarısında yok

İlk etapta 93 bin kişi, zaman içinde 36 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişi tahliye olur...

Ceza indirimi beklentisi Af Yasası tasarısında yokAKP SözcüÖmer Çelik konu ile ilgili “Karşılıklı olarak çalışılıyor, AK Parti kendi çalışmasına henüz son noktayı koymadı” dedi. detaylar haberimizde…

Ceza indirimi beklentisi Af Yasası tasarısında yok

Mahkumlar ve mahkum yakınları af yasası ile ilgili yeni bir gelişme var mı sorusunun yanıtını araştırıyor. Hükümetten yapılan son açıklamaya göre gündemdeki yargı paketinde ceza indirimi yerine başka bir değişiklik söz konusu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik af yasasıyla ilgili; “Bir defaya mahsus ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız. Af değil infaz sistemini bütünüyle irdeleyen bir çalışma yürütmek istiyoruz” dedi.

Yıldız: “Şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde…”

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Twitter adresinden ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifine ilişkin açıklamada bulundu. Yıldız, “Şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde, ilk etapta 93 bin kişi, zaman içinde 36 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişi tahliye olur. 14 Eylül tarihi itibariyle cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu 284 bin 624 kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki adli hakikat budur” ifadelerini kullandı.

AKP sözcüsü Çelik: “sistem değişikliği en mantıklı yol”

MHP‘nin af teklifine ilişkin Çelik; “Bu konuda büyük bir hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım… Karşılıklı olarak çalışılıyor, AK Parti kendi çalışmasına henüz son noktayı koymadı. Biz bir defaya mahsus bir ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız. ‘Bir defaya mahsus bir ceza indirimi verelim’ demenin başka semptomları olduğunu geçmişteki bir takım örneklerinden gördük. Bunun yerine bir sistem değişikliği en mantıklı yoldur. Mevcut durumda bir cezasızlık algısı gibi bir durum söz konusu olmamalıdır” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu