Genel

Çavuşoğlu: ‘Rapordaki iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok’

Kılıçdaroğlu; “Başımıza şimdi yeni bir şey daha geldi, yine bir bakanın adının karıştığı, bazı uluslararası yasadışı uygulamalara, ahlâk dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler geliyor" dedi.

Çavuşoğlu: ‘Rapordaki iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok’ … Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna için lobicilik faaliyeti yürüttüğü iddialarının gerçek olmadığını belirtti. detaylar saydam haberimizde…

Çavuşoğlu: ‘Rapordaki iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyeliği sırasında bazı lobi faaliyetleri yaptığına ilişkin iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“George Soros adlı şahsın sponsoru olduğu…”

Yaptığı yazılı açıklamada; “Organize Suç ve Yolsuzlukları Bildirme Projesi” (OCCRP) adlı kuruluşun, sızdırıldığı ileri sürülen e-postalara dayandırarak ortaya attığı iddialar için Çavuşoğlu; “Son günlerde kamuoyunun gündemine getirilmeye çalışılan ve George Soros adlı şahsın sponsoru olduğu bir kuruluşun yayınladığı rapordaki iddiaların gerçekle uzaktan yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

“Hamdolsun siyasi hayatım boyunca etik olmayan, hesabını veremeyeceğim hiçbir davranışta bulunmadım” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Çok sayıda seçim gözlemciliği yaptım”

Paul Manafort adını da ilk kez bu şahıs ABD’de ceza aldığında duymuştum. Her ikisi de milletvekili olan Serhiy Lovoçkin ve kardeşi ile ise geçmişe dayanan dostluğumuz var. Adı geçen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç döneminde Başkanlık İdaresi Başkanıydı. AKPM üyesi olduğum dönemde şimdiki AKPM üyesi Türk milletvekilleri gibi birçok üye ülkede çok sayıda seçim gözlemciliği yaptım. Seçim değerlendirmeleri ise ortak raporda yer alır.”

Çavuşoğlu, Ukrayna dahil Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyonunu her zaman desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort’a ait olduğu öne sürülen e-posta yazışmalarında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden bir grup siyasetçinin Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürülmüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 5 Kasım’daki TBMM yaptığı grup toplantısında; “Başımıza şimdi yeni bir şey daha geldi, yine bir bakanın adının karıştığı, bazı uluslararası yasadışı uygulamalara, ahlâk dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler geliyor. Bunları, dikkatle biz de izliyoruz” demişti.

Dün basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Kılıçdaroğlu’nun kastettiği bakanın Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu söylemişti. Özel; “Türk dış politikasını temsil eden bir kişinin böyle bir skandalda adı geçtiği için hemen açıklama yapması gerekiyor. Sessiz kaldığı her dakika ülkenin itibarını zedeler” diye konuşmuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu