Genel

Bu pazar seçim olsa 3 parti barajı geçebiliyor

Bu pazar seçim olsa 3 parti barajı geçebiliyorMetroPOLL Araştırma Kuruluşu, Türkiye‘nin Nabzı Değerlendirmesi Aralık 2019 başlığı altında, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusunun sorulduğu anket sonuçlarını açıkladı. detaylar saydam haberimizde…

Bu pazar seçim olsa 3 parti barajı geçebiliyor

MHP barajı aşamıyor…

MetroPOLL‘ün yaptığı ankette kullanıcılara, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Kullanıcıların, yüzde 41’i AKP cevabını verirken, yüzde 24,8’in tercihi CHP oldu. İlk iki sırayı yüzde 11 ile HDP ve yüzde 9,8 ile Milliyetçi Hareket Partisi takip etti. İYİ Parti ise MHP’nin ardından yüzde 8,3 ile beşinci sırada kendine yer buldu. Sadece 3 parti barajı geçebiliyor. Ahmet Davutoğlu‘nun kurucu genel başkanı olduğu Gelecek Partisi‘nin oranı yüzde 2 olurken, bu yıl yeni kuracağı partiyle siyasi kariyerine devam etmesi beklenen Ali Babacan‘ın partisi kullanıcıların yüzde 1,7’si tarafından tercih edildi.

Cevap vermeyenlerin oranı yüzde 7,8…

Anket sonuçlarına göre; partilerin meclise girmeleri için gerekli olan yüzde 10 barajını AKP, CHP ve HDP geçerken, geriye kalan partiler barajı geçmeyi başaramadı. Ankette, kararsız seçmenlerin oranı yüzde 5.4 olurken, cevap vermekten kaçınan kullanıcılar yüzdenin 7.8’ini kapsadı.

Gelecek partisi seçimlere katılamıyor

Bu arada, YSK tarafından yayınlanan “seçime katılacak partiler” listesinde Ahmet Davutoğlu‘nun kurucu genel başkanı olduğu Gelecek Partisi yer almadı. Toplumda yüzde 2 karşılığı olan ve ittifak yapabilecek olan bir siyasi partinin seçimlere katılamaması AKP’nin eski oyunlarının bir parçası olarak yorumlandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu