Genel

Atatürk’ten ayrı hasret dolu 81 yıl geride kaldı

21 Kasım 1938'de büyük bir törenle Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konulan Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşı, 10 Kasım 1953'te Anıtkabir'de dualarla ‘vatan toprağı'na defnedildi.

Atatürk’ten ayrı hasret dolu 81 yıl geride kaldı10 Kasım 1938 Perşembe sabahı Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu… Bu acı haber sonrası genci yaşlısı tüm ulus gözyaşlarına boğuldu. detaylar saydam haberimizde…

21 Kasım 1938 de Etnoğrafya Müzesine defnedildi

Atatürk’ten ayrı hasret dolu 81 yıl geride kaldı

“Kendini sadece Cumhuriyet’in kurulmasına ve milletin kalkınmasına adamış bir lider”

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün aramızdan ayrılışının 81’inci yıl dönümü. Ulu önder Atatürk yıllar boyunca cepheden cepheye kurtuluşumuz için koştu. Kendini sadece Cumhuriyet’in kurulmasına ve milletin kalkınmasına adamış, sağlığına dikkat etmemişti.

1953 yılında Atamızın naaşı Anıtkabir’e defnedildi

“1938 yılı başında Yalova da hastalandı”

1938 yılı başlarında Yalova’da iyice güçten düştü ve hastalandı. 26 Mayıs’ta Ankara’ya döndükten sonra tedavi ve istirahat için İstanbul’a gitti. Karaciğer yetmezliği yaşıyordu. Deniz havası iyi geldiği için, Savarona Yatı’nda dinlendi.

Saygı ve Özlemle anıyoruz

“Tek isteği 1 Kasım 1938’de TBMM’nin açılış töreninde bulunmaktı”

Ancak hastalığı ağırlaştı. Ata’mız Temmuz sonlarında Dolmabahçe Sarayı’na nakledildi.

Bu sırada ise tek isteği 1 Kasım 1938’de TBMM’nin açılış töreninde bulunmaktı. Ancak olmadı. Hastalığı iyice ilerlemişti. 8 Kasım akşamı derin komaya giren Gazi’nin son sözleri, “Aleykümselam” oldu. Atatürk 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Ata’nın ölümü Türkiye’de derin üzüntü yaratırken, dünyada da geniş yankı buldu.

“Önce 21 Kasım da Etnoğrafya’ya, sonra 1953 te Anıtkabire defnedildi”

21 Kasım 1938’de büyük bir törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konulan Mustafa Kemal Atatürk‘ün naaşı, 10 Kasım 1953‘te Anıtkabir‘de dualarla ‘vatan toprağı’na defnedildi. Türk halkı çok sevdiği Ata’sını gözyaşları ve dualarla son yolculuğuna uğurladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu