Genel

300 Deaş’lıdan Türk vatandaşı olan 178 kişi Türkiye’ye getirildi

300 Deaş’lıdan Türk vatandaşı olan 178 kişi Türkiye’ye getirildiSuriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’nin çekilme süreci yakından takip edilirken, terör örgütü tarafından Tel Abyad ve Resulayn’da serbest bırakılan terör örgütü DEAŞ’lılarla ilgili Türkiye çalışma yürütüyor. detaylar haberimizde…

300 Deaş’lıdan Türk vatandaşı olan 178 kişi Türkiye’ye getirildi

“Adli makamlara sevk edilecek”

DEAŞ’lı teröristler arasında Diyarbakır’daki HDP mitingine bombalı saldırı ile Suruç ve Ankara GAR’da canlı bomba eylemi yapmalarıyla Türkiye’nin gündemine gelen Adıyaman ‘Dokumacılar’ grubundan teröristlerle, Ankara Hacı Bayram ile Bingöl ve Konya gruplarından da teröristler bulunduğu kaydedildi. Terör ve istihbarat birimlerince sorgulanacak olan DEAŞ’lılar daha sonra adli makamlara sevk edilecek. Küçük yaştaki çocuklar ise sosyal hizmetler il müdürlüklerinin korumasına alındı. Yapılacak incelemelerin ardından çocukların Türkiye’deki birinci derecede akrabalarına verileceği öğrenildi.

Cerablus, Azez ve Afrin bölgelerindeki cezaevlerine nakledildiler

PKK/YPG’nin serbest bıraktığı yabancı uyruklu DEAŞ’lılar ise Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolünde bulunan Cerablus, Azez ve Afrin bölgelerindeki cezaevlerine nakledildi. Bu teröristlerin işledikleri suçlara göre ‘kısa dönemli DEAŞ üyeleri’, ‘yoğun olarak çatışmaya giren DEAŞ’lı savaşçılar’ ve ‘sempati boyutunda kalanlar’ olarak üç grubu ayrılarak yargılanmaları bekleniyor. Yabancı DEAŞ’lılar arasında Fransa, Belçika, Rusya, Özbekistan uyrukluların bulunduğu öğrenildi. Bunların kendi ülkelerine gönderilmeleri için de ilgili ülkelerle istihbari çalışmalar yapıldığı kaydedildi. Yabancı uyruklu DEAŞ’lıların çocukları ve çatışmalara katılmayan kadınlar ise Mare kasabasındaki rehabilitasyon merkezine gönderilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu